Warszawa oddala się od Pragi i Budapesztu

Wiedeń wciąż dominuje w regionie.

Publikacja: 27.09.2016 08:09

 

Warszawa awansowała na 45. pozycję w rankingu konkurencyjności centrów finansowych. Wciąż ustępuje Wiedniowi, ale dystansuje Pragę i Budapeszt.

Ranking konkurencyjności globalnych centrów finansowych (GFCI) już po raz 20., opublikowała firma Z/Yen Group. Powstaje on na podstawie sondażu wśród finansistów oraz ponad 100 wskaźników dotyczących m.in. kondycji gospodarki, otoczenia regulacyjnego i podatkowego, jakości infrastruktury oraz poziomu rozwoju sektora finansowego.

Czołówka zestawienia jest od lat praktycznie niezmienna. Liderem jest Londyn, minimalnie wyprzedzając Nowy Jork. Na trzeciej i czwartej pozycji wymieniają się Singapur i Hongkong (obecnie przewagę ma pierwsza z tych metropolii), piąte jest Tokio. Autorzy raportu zastrzegają jednak, że większość ekspertów, którzy oceniali centra finansowe na potrzeby tej edycji GFCI, wypełniła ankietę przed referendum w sprawie przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, którego wynik może wpłynąć na wizerunek Londynu.

Warszawa jeszcze niedawno zajmowała w rankingu Z/Yen miejsca w siódmej dziesiątce. Mocno awansowała rok temu, w 18. edycji zestawienia, gdy znalazła się na 38. lokacie. Pół roku później była 48., dziś jest 45. Pomimo tych fluktuacji, wciąż jest o krok za Wiedniem. W obecnej edycji GFCI stolica Austrii znalazła się na 37. pozycji, o trzy oczka wyżej niż w kwietniu. W ocenach Warszawy i Wiednia przepaści jednak nie ma: uzyskały odpowiednio 633 i 645 pkt.

Praga, która jeszcze trzy lata temu grała w tej samej lidze co Warszawa, jest dziś 72. (603 pkt), a Budapeszt 77. Skokową poprawę konkurencyjności odnotowały Tallin i Ryga, które znalazły się na 50. i 52. pozycji. Pół roku temu zajmowały, odpowiednio, 78. i 71. miejsce. Moskwa osunęła się o 17 oczek, na 84. miejsce na 87 uwzględnionych w zestawieniu ośrodków finansowych. GS

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.