Najbardziej agresywni traderzy w opałach

Platformom handlu dzięki „śpiącym policjantom” udało się ograniczyć korzyści najsprytniejszych komputerowym graczy.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:49 Publikacja: 14.12.2016 11:34

Najbardziej agresywni traderzy w opałach

Foto: Bloomberg

Najbardziej agresywni traderzy wysokich częstotliwości operujący na rynkach walutowych tracą impet. Wprawdzie elektroniczni specjaliści usunęli w cień czołowe banki handlujące walutami, ale niektóre strategie zorientowane na szybką realizację zleceń i krótkoterminowy arbitraż osiągnęły kres możliwości, wskazują dane Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS).

Jednocześnie platformy handlu wprowadziły ograniczniki prędkości zmniejszające korzyści agresywnych firm handlu elektronicznego, którym zarzucano, iż „zaglądają w karty" traderom by przeciwko nim zagrać.

Właśnie te czynniki spowodowały spadek transakcji kupna i sprzedaży realizowanych przez fundusze hedgingowe i firmy handlujące na własny rachunek. Ich wartość zmniejszyła się do 390 miliardów dolarów dziennie z 580 miliardów trzy lata wcześniej.

W związku ze zmierzchem agresywnych strategii firmy operujące na tym rynku coraz częściej koncentrują się na dostarczaniu kwotowań na potrzeby market makingu. Jest to postrzegane jako pasywna strategia i potencjalnie bardziej pożądany styl tradingu. Na tej zmianie skorzystały takie firmy jak XTX Market i VirtuFinancial, które znacząco zwiększyły udziały rynkowe na terenie dotąd będącym wyłączną domeną banków.

„Te firmy rozwinęły swój biznes i stały się czołowymi dostawcami płynności na rynkach walutowych", stwierdza BIS w swoim raporcie.

Szefowie czołowych firm handlu elektronicznego twierdza, że łatwe pieniądze już zarobiono. Na amerykańskim rynku akcji przychody tradera wysokich częstotliwości w tym roku spadły do 1,1 miliarda dolarów z 7,2 mld dolarów w 2009 roku, wskazują dane Tabb Group.

Traderzy handlujący na własny rachunek są szczególnie widoczni na rynku transakcji spot (natychmiastowych), gdzie obroty w okresie minionych trzech lat zmniejszyły się o 19 proc. do 1,65 biliona dolarów. Strategie wysokich częstotliwości na rynku spot są często stosowane, gdyż jest on wysoce wystandaryzowany i lepiej dostosowany do algorytmów.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.