Podwyżki stóp w USA będą szybsze

Równo rok po pierwszej od kryzysu finansowego podwyżki stóp procentowych, amerykański bank centralny w środę zdecydował się podnieść ją ponownie. Zasygnalizował też, że w przyszłym roku będzie zaostrzał politykę pieniężną szybciej, niż oczekiwano dotąd na rynkach finansowych.

Aktualizacja: 06.02.2017 12:44 Publikacja: 14.12.2016 20:12

Podwyżki stóp w USA będą szybsze

Foto: Bloomberg

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), decyzyjne gremium Rezerwy Federalnej, podwyższył główną amerykańską stopę procentową o 0,25 pkt proc. Obecnie będzie starał się ją utrzymywać w przedziale 0,5-0,75 pkt proc., zamiast 0,25-0,5 pkt proc., jak dotąd.

Po raz pierwszy od lipca br. członkowie FOMC podjęli decyzję jednogłośnie. Była ona też zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i analityków rynkowych. Sporym zaskoczeniem okazały się oczekiwania członków FOMC co do ścieżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach.

Wśród obserwatorów amerykańskiej polityki pieniężnej dominowało przekonanie, że FOMC podniesie stopy procentowe, ale jednocześnie – aby zapobiec ewentualnej panice na rynkach finansowych – wyda „gołębi" komunikat. Tak się jednak nie stało.

Członkowie FOMC, przeciętnie rzecz biorąc, spodziewają się obecnie, że w 2017 r. dokonają trzech podwyżek głównej stopy procentowej Fedu, o 0,25 pkt proc. każda. We wrześniu, gdy poprzednio formułowali swoje prognozy, oczekiwali dwóch podwyżek. W dłuższej perspektywie, spodziewają się oni, że główna amerykańska stopa procentowa wzrośnie do 3 proc., zamiast do 2,9 proc., jak przeciętnie oczekiwali kwartał temu. To zmiana kosmetyczna, ale dotychczas docelowy poziom stóp systematycznie malał.

FOMC uzasadnił swoją decyzję i oczekiwania tym, że oczekiwania inflacyjne w USA wyraźnie wzrosły. To efekt wygranej w listopadowych wyborach prezydenckich Donalda Trumpa, który zapowiada ekspansywną politykę fiskalną. Członkowie FOMC najwyraźniej jednak nie podzielają opinii, że nowy prezydent istotnie pobudzi amerykańską gospodarkę. Spodziewają się obecnie, że w przyszłym roku powiększy się ona o 2,1 proc., zamiast o 2 proc., jak oczekiwali we wrześniu.

W reakcji na zaskakująco „jastrzębi" wydźwięk komunikatu FOMC, wyraźnie umocnił się dolar. Tuż przed decyzją tego gremium za amerykańską walutę było trzeba zapłacić około 4,15 zł, a wkrótce po jej ogłoszeniu już ponad 4,19 zł. To jednak wciąż poziom poniżej niedawnych rekordów.

Amerykański indeks giełdowy S&P 500, który we wtorek osiągnął nowy historyczny szczyt, a w środę utrzymywał się w jego pobliżu, po decyzji FOMC tracił ponad 0,5 proc.

Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych
Gospodarka światowa
Armenia i Azerbejdżan uciekają z objęć rosyjskiego niedźwiedzia
Gospodarka światowa
Handel z Australią znowu na celowniku UE. Powrót rozmów