Dla foreksowców nadzieja jeszcze nie umarła

Traderzy walutowi w największych bankach inwestycyjnych świata chwilowo mogą odetchnąć z ulgą. Pojawiły się szanse na przetrwanie.

Publikacja: 01.03.2017 12:34

Dla foreksowców nadzieja jeszcze nie umarła

Foto: Bloomberg

Redukcje etatów  w ostatnim kwartale przyhamowały po zmniejszeniu w latach 2012-2016 o jedną czwartą (do około 2400 osób) personelu front office , w tym sprzedawców i traderów operujących na rynkach dziesięciu głównych walut świata, twierdzi firma analityczna Coalition Development. W minionym roku redukcje objęły tylko 4 proc. takiego personelu. W 2012 roku  było około 3200 etatów.

Banki przyhamowały zwolnienia, gdyż muszą być przygotowane  na nagły wzrost aktywności w tym biznesie aby mogły poradzić sobie ze zwiększonym wolumenem a także zmiennością.

- To co w tym roku usłyszeliśmy o handlu walutami (FX-red.) miało wydźwięk pozytywny – zapewnia Amrit Shahani, szef działu analiz Coalition Development. Twierdzi, że większość spośród banków, które nie chcą działać w tym biznesie  przeprowadziła już najgłębszą możliwą redukcję etatów. "

Od ostatniego kryzysu finansowego zatrudnienie na Wall Street spadło o ponad pół miliona. Jednym z powodów była automatyzacja handlu.

Coalition Development wzięła pod lupę takie instytucje jak  Bank of America Corp., Barclays, BNP Paribas , Citigroup Inc., Credit Suisse Group , Deutsche Bank , Goldman Sachs Group, HSBC Holdings, JPMorgan Chase & Co., Morgan Stanley, Societe Generale i UBS Group .

Gracze na rynkach walutowych liczą na większy ruch w interesie stymulowany przez ewolucję polityki gospodarczej Stanów Zjednoczonych oraz wzrost globalnej niepewności politycznej.

- Pole do dalszej redukcji etatów jest niewielkie, gdyż cięto je prawie do przysłowiowej kości – wskazuje  Charlie Stenger,z firmy rekrutacyjnej Sheffield Haworth.."

Przychody banków z operacji na rynkach dziesięciu najważniejszych walut w 2016 roku wyniosły 9 miliardów dolarów, 6 proc. mniej niż w 2015 r. Głównym powodem była słabsza aktywność funduszy hedgingowych i spadek obrotów na rynkach spot (transakcje natychmiastowe).

Gospodarka światowa
Chiny wciąż zmierzają w kierunku deflacji
Gospodarka światowa
UE i USA osiągnęły porozumienie w sprawie ceł. Unia będzie musiała zwiększyć inwestycje
Gospodarka światowa
Wojna handlowa, która mocno nie zaszkodzi obu jej stronom
Gospodarka światowa
Wojna cenowa rozkręca rynek elektrycznych aut
Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał