Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.03.2017 07:18 Publikacja: 09.03.2017 07:18
Foto: GG Parkiet
W 2016 r. wartość wydatków inwestycyjnych w naszym kraju sięgnęła około 342 mld zł, czyli o 5,1 proc. mniej niż w 2015 r. Na tle krajów Unii Europejskiej nie był to największy spadek, jeszcze bardziej zanurkowały wydatki prorozwojowe na Węgrzech (spadek o 15,4 proc.), Łotwie (o 12,6 proc.) czy Słowacji (o 9,8 proc.) – wynika ze wstępnych danych o wynikach gospodarek UE opublikowanych niedawno przez Eurostat.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Produkcja przemysłowa wzrosła o 3 proc. w ujęciu miesięcznym, z -1,3 proc. w lutym. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa jednak była niższa o 0,2 proc. A w przewidywaniu eskalacji napięć handlowych eksport wzrósł o 1,1 proc. m/m, z 1,9 proc. w lutym.
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,25 proc. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas