Banki pod topór. Prowokacja nadzorcy

Amerykańskim firmom finansowym grozi podział, ale podobno nie wchodzi w grę prosty recykling ustawy będącej reakcją na wielki kryzys.

Publikacja: 14.03.2017 12:49

Banki pod topór. Prowokacja nadzorcy

Foto: AFP

Donald Trump przestraszył bankowców opowiadając się za oddzieleniem bankowości inwestycyjnej  od bankowości konsumenckiej. Teraz pomysł ten stara się uszczegółowić nadzorca rynku finansowego.

Amerykańskie firmy finansowe powinny odseparować swoją działalność inwestycyjną i wydzielić ją do osobnej firmy, która będzie miała swój nadzór, zarząd i kapitał, zdradził w poniedziałek Thomas Hoenig, wiceszef Federal Deposit Insurance Cor., agendy ubezpieczającej depozyty klientów banków. Uważa on, że te spółki mogłyby emitować akcje specjalnej klasy.

Realizacja tego planu będzie wymagała ścieżki legislacyjnej, ale niekoniecznie będzie to recykling ustawy Glass-Steagall Act będącej reakcją na Wielki Kryzys, która przez ponad  sześć dekad  rozgraniczała działalność  inwestycyjną od kredytowo-depozytowej w amerykańskim sektorze bankowym.

Trump chce aby nowy akt prawny miał charakter nowoczesny i uwzględniał [i]nowe realia. Hoenig zapewnił podczas konferencji w Instytucie  Międzynarodowych Bankowców ( (Institute of International Bankers) w Waszyngtonie., że nowa  propozycja nie ograniczy możliwości banków uniwersalnych w zakresie kontynuowania obecnej działalności chociaż „nietradycyjne sfery działalności bankowej" nie będą mogły korzystać z instrumentów ochronnych  zawartych w programach rządowych, jak np ubezpieczenia depozytów.

Banki mają mieć trzy lata na restrukturyzację i jeszcze dłuższy okres na dostosowanie kapitałowe.

Propozycje Hoeniga wielu uczestników waszyngtońskiej konferencji określiło jako „prowokacyjne". Marchewką dla Wall Street ma być obietnica zniesienia wielu kłopotliwych  przepisów.

Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne