Więcej naftowego pesymizmu

Cena ropy gatunku WTI spadła od początku marca już o około 10 proc. W poniedziałek po południu za baryłkę tego surowca płacono 48,6 USD.

Publikacja: 21.03.2017 07:08

Cena ropy gatunku WTI spadła od początku marca już o około 10 proc.

Cena ropy gatunku WTI spadła od początku marca już o około 10 proc.

Foto: Bloomberg

Inwestorzy przygotowują się na możliwe dalsze spadki. Z danych amerykańskiego regulatora CFTC wynika, że w tygodniu zakończonym 14 marca zlikwidowano 23 proc. długich pozycji netto na ropie. Liczba kontraktów przewidujących wzrost cen ropy w ciągu jednego tygodnia spadła najbardziej odkąd w 2006 r. zaczęto zbierać dane na ten temat. Liczba krótkich pozycji netto, czyli kontraktów przewidujących spadek cen ropy w tym czasie się podwoiła.

Zniwelowane zostały już na rynku zwyżki cen ropy, do których doszło, gdy pod koniec listopada państwa OPEC i Rosja zdecydowały o skoordynowanych cięciach produkcji. Jedną z przyczyn naftowej korekty były dane napływające z amerykańskiego sektora naftowego. Wydobycie ropy w USA sięgnęło w drugim tygodniu marca 9,06 mln baryłek dziennie, czyli najwyższego poziomu od lutego 2016 r. Dane firmy Baker Hughes wskazują, że w zeszłym tygodniu liczba aktywnych szybów naftowych w USA zwiększyła się o 14 do 631. Od początku roku wzrosła ona o 106. Wyraźnie ożyło wydobycie ropy ze złóż łupkowych, które w zeszłym roku doświadczało wyraźnie gorszej koniunktury. Decydenci z państw OPEC widzą już, że by przywrócić równowagę na rynku, ich sektory naftowe będą musiały bardziej się wysilić. Khalid al-Falih, saudyjski minister ds. energii, zapowiada, że cięcia w produkcji ropy w jego kraju mogą potrwać dłużej niż się spodziewano. – Trwa solidny tygodniowy wzrost liczby aktywnych szybów naftowych w USA a rynki to widzą. OPEC może łatwo sobie strzelić w stopę, jeśli cięcia produkcji doprowadzą do takiego wzrostu cen, który wzmocni amerykańskich producentów ropy z łupków – uważa Bjarne Schieldrop, analityk SEB.

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Chiny wciąż zmierzają w kierunku deflacji
Gospodarka światowa
UE i USA osiągnęły porozumienie w sprawie ceł. Unia będzie musiała zwiększyć inwestycje
Gospodarka światowa
Wojna handlowa, która mocno nie zaszkodzi obu jej stronom
Gospodarka światowa
Wojna cenowa rozkręca rynek elektrycznych aut
Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał