Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.03.2017 07:08 Publikacja: 21.03.2017 07:08
Cena ropy gatunku WTI spadła od początku marca już o około 10 proc.
Foto: Bloomberg
Inwestorzy przygotowują się na możliwe dalsze spadki. Z danych amerykańskiego regulatora CFTC wynika, że w tygodniu zakończonym 14 marca zlikwidowano 23 proc. długich pozycji netto na ropie. Liczba kontraktów przewidujących wzrost cen ropy w ciągu jednego tygodnia spadła najbardziej odkąd w 2006 r. zaczęto zbierać dane na ten temat. Liczba krótkich pozycji netto, czyli kontraktów przewidujących spadek cen ropy w tym czasie się podwoiła.
Zniwelowane zostały już na rynku zwyżki cen ropy, do których doszło, gdy pod koniec listopada państwa OPEC i Rosja zdecydowały o skoordynowanych cięciach produkcji. Jedną z przyczyn naftowej korekty były dane napływające z amerykańskiego sektora naftowego. Wydobycie ropy w USA sięgnęło w drugim tygodniu marca 9,06 mln baryłek dziennie, czyli najwyższego poziomu od lutego 2016 r. Dane firmy Baker Hughes wskazują, że w zeszłym tygodniu liczba aktywnych szybów naftowych w USA zwiększyła się o 14 do 631. Od początku roku wzrosła ona o 106. Wyraźnie ożyło wydobycie ropy ze złóż łupkowych, które w zeszłym roku doświadczało wyraźnie gorszej koniunktury. Decydenci z państw OPEC widzą już, że by przywrócić równowagę na rynku, ich sektory naftowe będą musiały bardziej się wysilić. Khalid al-Falih, saudyjski minister ds. energii, zapowiada, że cięcia w produkcji ropy w jego kraju mogą potrwać dłużej niż się spodziewano. – Trwa solidny tygodniowy wzrost liczby aktywnych szybów naftowych w USA a rynki to widzą. OPEC może łatwo sobie strzelić w stopę, jeśli cięcia produkcji doprowadzą do takiego wzrostu cen, który wzmocni amerykańskich producentów ropy z łupków – uważa Bjarne Schieldrop, analityk SEB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chiński eksport wzrósł w kwietniu o 8,1 proc. w ujęciu dolarowym - mówią oficjalne dane. Sporą część eksportu przekierowano wówczas do Azji Południowo-Wschodniej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja zawarła umowę handlową z Wielką Brytanią. To pierwszy tego typu pakt, od rozpoczęcia przez Stany Zjednoczone serii wojen handlowych.
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,25 proc. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Amerykański bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25-4,5 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas