Strefa euro nie przestaje przyspieszać

W marcu gospodarka strefy euro rozwija się najszybciej od sześciu lat – sugeruje wstępny odczyt PMI, mierzącego koniunkturę na podstawie ankiety wśród menedżerów tysięcy przedsiębiorstw.

Publikacja: 24.03.2017 09:42

Strefa euro nie przestaje przyspieszać

Foto: Bloomberg

Jak podała firma IHS Markit, zbiorczy PMI, wyrażający tempo wzrostu produkcji sektorów przemysłowego i usługowego, wzrósł w marcu do 56,7 pkt, z 56 pkt miesiąc wcześniej.

 

Każdy odczyt tego wskaźnika powyżej 50 pkt oznacza, że gospodarka rozwija się w ujęciu miesiąc do miesiącu, a dystans od tej granicy jest miarą tempa tego rozwoju. Marcowy wynik oznacza, że euroland rośnie najszybciej od 71 miesięcy.

 

PMI w sektorze przemysłowym strefy euro, wyrażający ogólną zmianę koniunktury miesiąc do miesiąca (a nie tylko produkcji), wzrósł do 56,2 pkt, z 55,4 pkt w lutym. To również odczyt najwyższy od kwietnia 2011 r.

 

PMI w sektorze usługowym zwyżkował do 56,5 pkt, z 55,5 pkt w lutym i także znalazł się najwyżej od niemal sześciu lat.

 

IHS Markit opublikowała również wstępne odczyty PMI dla największych gospodarek eurolandu. W Niemczech zbiorczy wskaźnik wzrósł do 57 pkt, z 56,1 pkt w lutym. To odczyt najwyższy od maja 2011 r. Przyspieszył zarówno rozwój sektora usługowego, jak i przemysłowego – co ważne dla polskich eksporterów, będących w dużej mierze dostawcami producentów znad Renu.

Wyraźną poprawę koniunktury odnotowano też we Francji, która do niedawna była w strefie euro maruderem. W marcu zbiorczy PMI skoczył tam do 57,7 pkt, z 55,9 pkt w lutym, i znalazł się tym samym najwyżej od maja 2011 r.

Claus Vistesen, główny ekonomista ds. strefy euro w firmie analitycznej Pantheon Macroeconomics, zwraca uwagę, że wyskok PMI w pierwszych miesiącach tego roku jest tak spektakularny, że trzeba do niego podchodzić ostrożnie. Ostatnie odczyty tego wskaźnika implikują na przykład, że PKB Niemiec w I kwartale br. zwiększył się o 1 proc. To oznaczałoby ponad 4-proc. tempo wzrostu rok do roku.

- Nie mam pewności, czy związek między PMI a tempem wzrostu PKB będzie taki, jak był w przyszłości. Nie ma jednak wątpliwości, że gospodarka strefy euro przyspiesza – napisał ekonomista w komentarzu do piątkowych danych.

Gospodarka światowa
Chiny wciąż zmierzają w kierunku deflacji
Gospodarka światowa
UE i USA osiągnęły porozumienie w sprawie ceł. Unia będzie musiała zwiększyć inwestycje
Gospodarka światowa
Wojna handlowa, która mocno nie zaszkodzi obu jej stronom
Gospodarka światowa
Wojna cenowa rozkręca rynek elektrycznych aut
Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał