Prognozy: Otoczenie nam sprzyja

Niespełna rok temu, podsumowując coroczny przegląd polskiej gospodarki, Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazywał, że w 2017 r. tempo jej wzrostu może się zbliżyć do 4 proc. Na tym tle najnowsze prognozy tej waszyngtońskiej instytucji nie napawają optymizmem.

Publikacja: 19.04.2017 06:01

Maurice Obstfeld, szef departamentu badań MFW

Maurice Obstfeld, szef departamentu badań MFW

Foto: AFP

Foto: GG Parkiet

Zakładają, że PKB Polski powiększy się w tym roku o 3,4 proc., a w 2018 r. o 3,2 proc. Z drugiej strony, na przełomie roku MFW był jeszcze ostrożniejszy. A Polska jest jednym z nielicznych państw wschodzących, których perspektywy rysują się dziś lepiej niż wtedy.

W opublikowanym we wtorek raporcie MFW zauważył, że wyczekiwane przyspieszenie rozwoju światowej gospodarki zdaje się właśnie materializować. Waszyngtońska instytucja przewiduje obecnie, że globalny PKB powiększy się w tym roku o 3,5 proc. zamiast o 3,4 proc., jak oceniała od października ub.r. Choć to kosmetyczna korekta, gdyby okazała się trafna, ten rok byłby dla światowej gospodarki najbardziej udany od 2011 r. Dla porównania, w ubiegłym roku powiększyła się ona o zaledwie 3,1 proc. W dekadzie przed wybuchem globalnego kryzysu (w 2008 r.) tempo wzrostu światowej gospodarki wynosiło zaś średnio 4,2 proc.

Wyraźnie szybciej, co zrozumiałe, rosną tzw. gospodarki wschodzące. Ich PKB ma się powiększyć w tym roku o 4,5 proc., a w przyszłym roku o 4,8 proc., po zwyżce o 4,1 proc. w 2016 r. W styczniu, gdy MFW poprzednio aktualizował swoje prognozy, perspektywy tej grupy gospodarek oceniał tak samo. W październiku ub.r. był jednak nieco bardziej optymistyczny. Szczególnie mocno obniżył prognozę wzrostu gospodarki Indii. Obecnie ocenia, że powiększy się ona w tym roku o 7,2 proc. zamiast o 7,6 proc. Druga pod względem wielkości PKB gospodarka świata, Chiny, ma urosnąć o 6,6 proc.

Gospodarki rozwinięte, których PKB w ub.r. powiększył się o 1,7 proc., mają w tym roku urosnąć o 2 proc. zamiast o 1,8 proc., jak MFW oceniał w październiku ub.r. Takie samo tempo rozwoju mają utrzymać także w 2018 r. Waszyngtońska instytucja zrewidowała w górę swoje prognozy zarówno dla USA, jak i dla strefy euro, w tym Niemiec, największego partnera handlowego Polski (to jedna z przyczyn poprawy perspektyw polskiej gospodarki). Największa zmiana zaszła jednak w prognozach wzrostu gospodarki Wielkiej Brytanii oraz Japonii. Pierwsza z nich ma się w tym roku powiększyć o 2 proc., podczas gdy jesienią ub.r., niedługo po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wystąpieniem z UE, MFW spodziewał się na ten rok wzrostu PKB o zaledwie 1,1 proc. Dziś przyznaje, że brytyjska gospodarka okazała się odporna na wzrost niepewności związany z Brexitem.

Jako największe zagrożenie dla scenariusza ożywienia gospodarczego MFW wskazuje zwrot niektórych państw, w tym USA, w kierunku protekcjonizmu.

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa