Francuski rynek oswoił Le Pen, ale zaczął się bać Melenchona

Inwestorzy nie są przygotowani na scenariusz, w którym w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzy się nacjonalistyczna eurosceptyczka z komunizującym eurosceptykiem.

Publikacja: 20.04.2017 06:00

Francuski rynek oswoił Le Pen, ale zaczął się bać Melenchona

Foto: AFP

Polityczna niepewność zaczęła ciążyć francuskiej giełdzie. O ile CAC 40, główny indeks giełdy w Paryżu, przez ostatnie pięć miesięcy zyskał ponad 10 proc., a od początku roku wzrósł o prawie 3 proc., o tyle przez ostatnie pięć sesji spadł o niemal 2 proc. Pogorszenie nastrojów na francuskim rynku akcji to m.in. reakcja na sondaże, które wskazują, że wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich jest bardzo niepewny. Głosowanie to ma odbyć się 23 kwietnia, czyli już w niedzielę.

Czerwone widmo

Foto: GG Parkiet

Dotychczas inwestorzy uznawali za główne ryzyko zwycięstwo wyborcze Marine Le Pen, kandydatki Frontu Narodowego, opowiadającej się m.in. za wyjściem Francji ze strefy euro. Sondaże wskazują, że może ona liczyć na 22 proc. głosów i jeśli nawet wygra w pierwszej turze, to w drugiej powinna przegrać z bardziej umiarkowanym kandydatem. A nawet jeżeli wyborcy sprawią niespodziankę i Le Pen wygra wybory, to i tak jej partia nie zapewne nie zdobędzie większości w parlamencie i nie zdoła rozpisać referendum o wyjściu Francji ze strefy euro. Inwestorzy zdołali się już więc do pewnego stopnia oswoić z ryzykiem związanym z Le Pen.

Dotąd sondaże wskazywały, że szefowa Frontu Narodowego zmierzy się z Emmanuelem Macronem, byłym ministrem gospodarki w lewicowym rządzie (i zarazem byłym bankierem inwestycyjnym u Rothschilda), lub z centroprawicowcem Francois Fillonem, obiecującym wolnorynkowe reformy. W ostatnich tygodniach sporo jednak zyskał kandydat, którego wybór byłby koszmarem dla inwestorów – Jean-Luc Melenchon z lewicowego ugrupowania Francja Niepokorna. Istnieje ryzyko, że to on zmierzy się z Le Pen w drugiej turze, i ten scenariusz wyraźnie rynki niepokoi.

Melenchon, tak jak Le Pen, chce wyprowadzić Francję ze strefy euro, ale chce też zakończenia porozumień o wolnym handlu, cofnięcia reform rynku pracy, podwyżek podatków dla bogatych i zakazania bankom łączenia bankowości detalicznej z inwestycyjną. Jako swoich idoli wymienia komunistycznych dyktatorów: Hugo Chaveza, Fidela Castro i Lenina. W ostatnich sondażach ma 20 proc. poparcia, podczas gdy Fillon 19 proc., a Macron 22 proc. Ponad jedna trzecia wyborców jest niezdecydowana, więc inwestorzy powinni być gotowi na każdy scenariusz w drugiej turze.

„Reakcja będzie bardzo gwałtowna, jeżeli awans Melenchona do drugiej tury będzie zupełnym zaskoczeniem. Dla rynków „katastrofa" zacznie się już w tym momencie, gdyż wynik wyborów z 7 maja będzie miał już podrzędne znaczenie. Przecena na rynkach finansowych może być szybka, ale i dość głęboka. Ostatecznie inwestorzy dojdą do wniosku, że francuski prezydent jednak aż tak wiele złego zrobić nie może. Niemniej wcześniej zobaczymy silną przecenę euro (wyraźniej poprzez kurs EUR/JPY) oraz francuskiego, ale i europejskiego długu – co może prowokować nawet działania „stabilizacyjne" ze strony banków centralnych, oraz spadki na giełdach. „Wyraźnie w górę pójdzie złoto" – piszą analitycy DM BOŚ.

– Nie ma idealnego rezultatu na powyborczy dzień 24 kwietnia. Mój bazowy scenariusz zakłada drugą rundę 7 maja między Macronem i Le Pen. Macron z pewnością ma wysokie szanse na pokonanie Le Pen, ale nie jest oczywiste, czy uda mu się zyskać większość parlamentarną w zaplanowanych na czerwiec wyborach. W najgorszym wypadku Francja stałaby się niemożliwa do rządzenia – twierdzi Christopher Dembik, ekonomista Saxo Banku.

Brytyjski wybór

Rynkowy niepokój daje o sobie znać również w związku z przedterminowymi wyborami w Wielkiej Brytanii. Londyński indeks giełdowy FTSE 100 zniwelował we wtorek i środę cały dorobek osiągnięty od początku roku.

[email protected]

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa