Dieta śródziemnomorska pomaga tylko tym, których gospodarstwo domowe ma co najmniej 35 tys. euro rocznego dochodu, a oni sami mają wyższe wykształcenie.
Wprawdzie eksperci w dziedzinie zdrowego żywienia polecają dietę bogatą w świeże owoce, warzywa, oliwę, ryby i orzechy, ale uczeni są teraz przekonani, że jakość żywności ma kluczowe znaczenie dla skuteczności diety.
Włoscy uczeni cztery lata badali wpływ diety śródziemnomorskiej na zmniejszenie ryzyka chorób serca u 18 tys. mężczyzn i kobiet.
I okazało się, podobnie jak we wcześniejszych tego rodzaju badaniach, że zagrożenie to spada o 15 proc., ale tylko u osób, których roczny dochód wynosi 35 tys. euro lub więcej. Żadnych zbawiennych skutków takiej diety nie zaobserwowano w grupach mniej zamożnych konsumentów. Takiego wyniku badań uczeni się nie spodziewali, a po głębszych analizach doszli do wniosku, że zamożniejsze rodziny mogą sobie pozwolić na kupowanie żywności mającej lepszą jakość z większą zawartością przeciwutleniaczy i polifenoli, a mniej skażoną przez pestycydy. Tak więc jakość poszczególnych produktów jest równie ważna co ilość i częstotliwość stosowania diety śródziemnomorskiej.