Co ciekawe, liczba transakcji w tym czasie zmniejszyła się jednak o kilka procent, co - zdaniem ekspertów KPMG - dobrze ilustruje fakt, że fundusze tego typu podejmują coraz mniej ryzykowane decyzje, preferując inwestycje w bardziej dojrzałe i większe spółki. Z opublikowanego przez KPMG raportu „Venture Pulse Q2 2017. Global analysis of venture funding", systematycznie wzrasta również rola korporacji w finansowaniu startupów. W II kw. 2017 r. blisko jedna czwarta wszystkich transakcji na całym świecie została zrealizowana bowiem przez tzw. korporacyjne fundusze venture capital (CVC).
Mniej inwestycji funduszy
Nie można jednak powiedzieć, że rynek venture capital nabiera mocy. Wartość transakcji za II kwartał br. jest bowiem o ponad 14 proc. niższa niż przed rokiem. Spadła również liczba takich inwestycji i to aż o 24 proc. KPMG wskazuje natomiast, że w ostatnim kwartale ponownie pojawiło się kilka jednorożców (spółek o wartości ponad 1 mld dol.) i jednocześnie wzrosła średnia wartość inwestycji w pojedynczą spółkę realizowaną przez fundusze. W przypadku finansowania we wczesnej fazie rozwoju (tzw. seed) ogólnoświatowa mediana wyniosła 1,4 mln dol. (w 2010 było to tylko 0,4 mln dol.).
Jak wynika z raportu KPMG, Europa pod względem transakcji na rynku startupów nie jest znaczącym graczem. Wartość inwestycji VC w pierwszych dwóch kwartałach 2017 r. wyniosła to 4,1 mld dol., co stanowi zaledwie około 10 proc. wszystkich transakcji dokonywanych przez fundusze na całym świecie w tym czasie. Inwestycje w Europie mają na ogół mniejsze rozmiary - mediana w przypadku finansowania w fazie „seed" wyniosła 1 mln dol. Badanie przeprowadzone przez KPMG wskazuje, że - podobnie jak w innych regionach - fundusze europejskie inwestują coraz ostrożniej, wybierając przede wszystkim dojrzałe spółki, które odnotowują już zyski.
Biotechnologie na celowniku
Na tym tle widać wyraźnie, że rośnie znaczenie startupów biotechnologicznych. Fundusze VC na świecie na inwestycje w takie firmy fundusze przeznaczyły 3,9 mld dol. w dwóch pierwszych kwartałach br. Głównie koncentrują się one jednak na inwestycjach w spółki produkujące oprogramowanie (48 proc. środków inwestowanych przez fundusze trafiło do firm software'owych).
Startupy coraz śmielej wkraczają też do branży samochodowej, a branża VC coraz chętniej w nie inwestuje. W I połowie 2017 r. zainwestowano ponad 250 mln dol. w takie młode, innowacyjne firmy, które obejmują nie tylko cyfrowe rozwiązania wykorzystywane wyłącznie w samych samochodach, lecz również takie, które mogę wspomóc bezpieczeństwo, sprzedaż samochodów, procesy zarządzania flotą czy ubezpieczenia pojazdów. - Przemysł samochodowy znajduje się obecnie w fazie dynamicznych zmian technologicznych. Olbrzymie znaczenie dla branży samochodowej ma rozwój rozwiązań cyfrowych, w szczególności związanych ze sztuczną inteligencją oraz internetem rzeczy - komentuje Jerzy Kalinowski, partner, szef grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji i mediów w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.