Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.10.2017 15:17 Publikacja: 17.10.2017 15:17
Wenezuela kiedyś inspirowała radykalną lewicę, teraz pogrąża się coraz głębiej w chaosie społecznym...
Foto: Archiwum
„Kiedyś się spodziewano, że w 2017 roku będziemy mieli wyprawy na Marsa i latające samochody. Mamy 2017 rok i wciąż musimy ludziom tłumaczyć, dlaczego komunizm jest zły" – napisał Paul Joseph Watson, brytyjski youtuber spod znaku alternatywnej prawicy. Odnosił się do zachwytów, które wciąż czasem słychać wśród lewicowych działaczy nad Wenezuelą, państwem, które chciało budować „socjalizm XXI w." i pogrąża się w coraz większym gospodarczym oraz społecznym chaosie. Wenezuela to kraj, w którym inflacja wynosi kilkaset procent (rząd od ponad roku nie publikuje na ten temat danych, a MFW się spodziewa, że w 2018 r. sięgnie ona 2,3 tys. proc.), lokalna waluta jest bezwartościowa, w szpitalach brakuje leków, liczba morderstw i porwań jest najwyższa na świecie, a kolejne linie lotnicze wstrzymują połączenia do „socjalistycznego raju", bo mają problemy z rozliczaniem się z portami lotniczymi. A jeszcze w 2013 r. Jeremy Corbyn, obecny przewodniczący brytyjskiej Partii Pracy (a więc człowiek, który o mało co nie wygrał tegorocznych wyborów parlamentarnych), mówił: – Nie mogę się doczekać, by zobaczyć w przyszłości rozwój Wenezueli, wenezuelską wydajność w zapewnianiu dobrych usług i godności wszystkim ludziom tego kraju. Bernie Sanders, rywal Hillary Clinton w wyścigu o demokratyczną nominację w kampanii prezydenckiej z 2016 r., mówił zaś pięć lat temu, że Wenezuela należy do krajów, w których są większe szanse na zrealizowanie „amerykańskiego snu" niż w USA.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Gospodarka USA skurczyła się w pierwszych trzech miesiącach 2025 roku. Było to głównie skutkiem dużego wzrostu importu, związanego z wojnami handlowymi rozpętanymi przez administracje Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Koncern poinformował o znacznym spadku zysku w pierwszym kwartale, ponieważ walczy z zakłócającym wpływem amerykańskich taryf na światowy przemysł samochodowy. Zysk operacyjny wyniósł 2,9 mld euro, co stanowi spadek o 37 proc. rdr.
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas