Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W kwestii brexitu są obecnie dwie rzeczy, które możemy stwierdzić z absolutną pewnością. Jedną z nich jest to, że Brytyjczycy zdecydowali w referendum w czerwcu 2016 r. o opuszczeniu przez ich kraj Unii Europejskiej. Drugą, że negocjacje w sprawie warunków tej secesji wciąż trwają. Oficjalnie Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r. Niektórzy przedstawiciele brytyjskiego establishmentu (np. były premier Tony Blair) liczą jednak na to, że wciąż da się tego uniknąć, a kontrowersyjny miliarder George Soros hojnie wspiera kampanię polityczną za utrzymaniem Wielkiej Brytanii w UE. Negocjacje w sprawie warunków wyjścia z Unii powinny się zakończyć w marcu, tak by prywatny biznes miał czas, by przystosować się do nowych zasad rządzących relacjami gospodarczymi pomiędzy Albionem a Europą kontynentalną. Wygląda jednak na to, że negocjacje mogą się przedłużyć. I to znacznie, bo wciąż nie rozstrzygnięto wielu spornych spraw.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?
Całkowite zatrzymanie imigracji i wzrost deportacji spowoduje spadek wzrostu amerykańskiego PKB między 0,8 a 1 pkt. proc. w 2025 r. i 0,4-1,4 pkt. proc. w 2027 r. - wynika z badania ekonomistów z Fed z Dallas.
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej