Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Napięcia rynkowe, które widzieliśmy w tym kwartale, nie były izolowanym zdarzeniem. Normalizacja polityki pieniężnej musiała być wyzwaniem, zwłaszcza że towarzyszą jej napięcia handlowe oraz niepewność polityczna – twierdzi Claudio Borio, szef departamentu polityki pieniężnej i gospodarki w BIS.
Na razie wszystko wskazuje na to, że amerykański Fed będzie w przyszłym roku nadal zacieśniał politykę pieniężną, a Europejski Bank Centralny będzie odchodził od stymulowania gospodarki. Rynek spodziewa się, że Rezerwa Federalna podwyższy w środę swoją główną stopę procentową o 25 pb. (do przedziału 2,25 proc. – 2,5 proc.). Z dotychczasowych projekcji Fedu wynika, że chce on w 2019 r. podwyższyć stopy jeszcze trzykrotnie, ale część inwestorów ma nadzieję, że zrobi to tylko raz. EBC wraz z końcem 2018 r. przestanie skupować aktywa w ramach programu QE i być może podwyższy w 2019 r. stopy. Możliwe również, że Bank Japonii zacznie w 2019 r. zmniejszać stymulację gospodarki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.