Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Ze względu na nieznany przebieg pandemii oraz wprowadzone restrykcje wiele firm nie ma pewności, kiedy się otworzy ani jakie zabezpieczenia będą musiały wprowadzić – stwierdzili eksperci OFR. Jak dodają, pakiety stymulacyjne są pomocne w ożywieniu gospodarki, jednak ryzyko pozostaje niezwykle wysokie.
Analitycy podkreślają, że ryzyko kredytowe jest jednym z największych zmartwień szczególnie pożyczkobiorców z sektora nieruchomości czy energetyki, ponieważ zmagają się oni z największymi stratami. Od miesięcy politycy nie mogą dojść do porozumienia w sprawie kolejnego pakietu stymulacyjnego. Jeszcze w maju demokraci chcieli przepchnąć program o wartości 3 bln dolarów, podczas gdy republikanie polegli, próbując przegłosować pakiet opiewający na 500 mld dolarów. GSU
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Eksport spadł wobec kwietnia o 1,4 proc., kontynuując zniżkę z kwietnia. Import obniżył się jeszcze mocniej – o 3,8 proc. wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50 proc. cła na miedź. Cena surowca na rynku amerykańskim sięgnęła więc rekordowo wysokiego poziomu.
Biały Dom zagroził m.in. Japonii oraz Korei Południowej wysokimi cłami. Rynek nie zwrócił jednak na to uwagi, gdyż spodziewa się, że i tak Trump za jakiś czas złagodzi swoje stanowisko.
Małe alpejskie księstwo, będące centrum bankowości oraz rajem podatkowym, zmaga się z powodu sankcji z problemem trustów „zombie”.
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierzyć od 1 sierpnia. Stawka 25 proc. grozi Japonii i Korei Południowej, ale rynek się tego nie przestraszył.
Waszyngtońska administracja przesunęła termin podwyżek ceł z 9 lipca na 1 sierpnia. Niepewność związana z polityką handlową może więc utrzymać się dłużej.