Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 06:17 Publikacja: 13.07.2023 21:00
Foto: AdobeStock
Ekonomiści nie doszacowują inflacji, gdy ta przyspiesza, i przeszacowują ją, gdy ta maleje. Do takiego wniosku prowadzi porównanie mediany prognoz uczestników konkursu „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” na najlepszego analityka makroekonomicznego z ostatnich kilkunastu lat z rzeczywistą dynamiką cen.
Zależność tę zauważyli ekonomiści z Banku Pekao. Pod uwagę wzięli dane od 2012 r. W tym okresie błąd prognozy (różnica między poziomem inflacji w danym kwartale a medianą prognoz formułowanych, gdy kwartał się zaczynał) był na ogół dodatni, gdy inflacja przyspieszała, i ujemny, gdy opadała (oraz w okresie deflacji). – Co ciekawe, w ostatnim okresie rosnącej inflacji z lat 2021–2022 tak skonstruowana miara błędu prognozy wykazywała nawet własności wyprzedzające. Szczyt błędu prognozy wystąpił jeden–dwa kwartały przed szczytem inflacji. Od III kwartału 2022 r. błąd prognozy zaczął spadać, co można było traktować jako sygnał dezinflacyjny dla najbliższych kwartałów. Jak wiemy, tak właśnie się stało. Od I kwartału br. błąd prognozy stał się ujemny (inflacja okazuje się niższa od prognozowanej) – napisał Kamil Łuczkowski, ekonomista z Pekao, w czwartkowej analizie. To pozwala przypuszczać, że i w kolejnych kwartałach dezinflacja będzie postępowała nieco szybciej, niż oczekują w większości ekonomiści. To oznaczałoby, że w III kwartale br. wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, będzie prawdopodobnie rósł wolniej niż w tempie 10,2 proc. rok do roku, jak przeciętnie prognozowali na początku lipca uczestnicy konkursu „Parkietu” i „Rzeczpospolitej”. – Ciągłe zaskoczenia prognostów w kierunku trendu prognozowanej zmiennej nie są oczywiście domeną tylko polskiego rynku – podkreśla Łuczkowski. Dlaczego ekonomiści wszędzie popełniają podobne błędy?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Polska ma dzisiaj już ponad 500 ton złota, a jego udział w rezerwach przekroczył 20 proc. – poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas