Jak podał w środę GUS, przeciętne zatrudnienie (tzn. przeliczone na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje firmy z co najmniej 10 pracownikami, wzrosło w maju o 0,4 proc. rok do roku, tak samo jak w kwietniu. To wynik zbieżny z przeciętnymi oczekiwaniami ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet”.
W stosunku do kwietnia przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało o ponad 6 tys. etatów. Od 2017 r. w tym miesiącu spadki zatrudnienia są wprawdzie normą (z wyjątkiem 2021 r., gdy nastąpiło odbicie zatrudnienia po okresie pandemicznych restrykcji), ale były nieco mniejsze. Tymczasem w tym roku także poprzednie miesiące charakteryzowały się malejącym popytem na pracowników. Od stycznia przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało o ponad 12 tys. etatów (porównania do tego samego miesiąca poprzedniego roku albo do grudnia nie mają sensu ze względu na doroczną aktualizację próby przedsiębiorstw, której GUS dokonuje w styczniu).
„Niewielkie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w maju 2023 r. było wynikiem, m.in. zwolnień pracowników w jednostkach” oraz nieprzedłużania umów terminowych z pracownikami – napisał GUS w komunikacie.
Czytaj więcej
Ustawowy wzrost stawki minimalnej i silna presja na wzrost pensji wpływają na plany pracodawców.