Rostowski i Filar: Złoty się stabilizuje

W drugim półroczu złoty może być na tyle stabilny, by myśleć o ERM-2, sądzi minister finansów. W dalszej perspektywie istnieje ryzyko przekroczenia progów ostrożnościowych

Publikacja: 09.07.2009 17:01

Minister finansów Jacek Rostowski

Minister finansów Jacek Rostowski

Foto: Fotorzepa, Darek Golik dk Darek Golik

W drugiej połowie roku złoty może być wystarczająco stabilny by Polska mogła myśleć o wejściu do ERM-2, powiedział minister finansów Jacek Rostowski cytowany przez czwartkową [link=http://podatki.gazetaprawna.pl/wywiady/335524,podwyzka_podatkow_tylko_gdy_zagrozony_bedzie_budzet.html]"Gazetę Prawną"[/link]. Stabilizację widzi też członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Filar.

Obliczany przez Reutera wskaźnik zmienności kursu złotego w czasie sesji, osiągnął rekordowo wysoki poziom 40 listopadzie 2008 roku, po upadku Lehman Brothers, by następnie powędrować w dół - obecnie znajduje się na poziomie niewiele wyższym od 8, które osiągnął tuż przed kryzysem i wynosi 11.

Rząd planował przyjęcie euro w 2012 roku, ale zasygnalizował, że operacja może się opóźnić. Jako jeden z warunków wejścia do ERM-2, systemu, w którym badana jest stabilność waluty kraju kandydackiego, Ministerstwo Finansów określa właśnie stabilność złotego.

- Aby wejść do strefy ERM-2 nie musimy spełniać warunków z Maastricht. Ale my mamy własne warunki do spełnienia. Chodzi przede wszystkim o ustabilizowanie kursu złotego. Wszystko na razie idzie w tym kierunku. Kiedy dokładnie to będzie na razie trudno określić - powiedział Rostowski.

- Można sobie wyobrazić, że to nasze kryterium - stabilizacji kursu - będzie spełnione w drugiej połowie roku - dodał. W ERM-2 kraje kandydackie przebywać powinny 2 lata.

Na wejście do ERM-2 zgodę wyrazić musi Rada Polityki Pieniężnej (NBP) - Narodowy Bank Polski będzie bowiem musiał bronić kursu przed ewentualnymi atakami spekulacyjnymi w ramach korytarza plus minus 15 procent od centralnego parytetu, który, jak ocenił wicepremier Waldemar Pawlak mógłby wynosić 4 złote za euro.

- (...) wydaje się, że mamy do czynienia z uspokojeniem złotego od lutego i ta zmienność, można mieć nadzieję, będzie niższa także w przyszłym roku - powiedział Reuterowi członek RPP Dariusz Filar.

Aby Polska mogła wejść do ERM-2 zgodę musi wydać RPP podejmując uchwałę o zmianie reżimu kursowego.

Filar wypowiadał się na temat złotego komentując rządowy pomysł, by Narodowy Bank Polski przekazał budżetowi zysk netto za 2009 rok, szacowany dziś przez rząd na 12-14 miliardów złotych.

- Gdyby ten zysk okazał się tak wysoki jak mówi premier, a to jest możliwe, to wydaje się zasadne (...) żeby bank określoną część zysku przekazał do budżetu - powiedział Filar.

Ostatni raz NBP wpłacił do budżetu 2,5 miliarda złotych w 2007 roku z zysku za 2006 rok, powiedział Filar. Z zysku za 2008 rok pokryta została strata za 2007 rok, ale na razie nie widać przeszkód by wypłacić środki do budżetu z zysku za 2009 rok.

Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?