Na Jerzego Buzka głosowało 555 europosłów spośród 713, którzy brali udział w wyborach. Oddano w sumie 644 głosów ważnych. Jedyną konkurentką Buzka była pozbawiona jakichkolwiek szans kandydatka skrajnej lewicy GUE/NGL, Szwedka Eva-Britt Svensson.

Przewodniczący kieruje pracami Parlamentu, ale nie on, lecz szefowie grup politycznych decydują o tym co pojawi się w porządku obrad. To oni mają ostateczny głos w sprawie kolejności poruszanych spraw i przyjmowanych przepisów.

By skutecznie przewodniczyć, Jerzy Buzek będzie musiał znaleźć sposób na współpracę z największymi frakcjami, które są bardzo silne i lubią nadawać ton pracom Parlamentu. O znaczeniu przewodniczącego decydują więc jego zdolności dyplomatyczne i umiejętności. Poza tym polityk, który stoi na czele Parlamentu jest zapraszany na unijne szczyty, ma też prawo do wypowiadania się w sprawach międzynarodowych, jego kompetencje są jednak znacznie mniejsze aniżeli przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Jerzy Buzek jest eurodeputowanym od 2004 roku. W Parlamencie Europejskim jest członkiem największej frakcji politycznej - Europejskiej Partii Ludowej - Europejscy Demokraci (PPE-ED). Trzy lata temu został wybrany Eurodeputowanym Roku w kategorii badania naukowe i technologie. Nagrodę przyznał mu miesięcznik "The Parliament Magazine".Profesor Jerzy Buzek w latach 1997-2001 był premierem rządu koalicji AWS-UW, a potem AWS. Kierowany przez niego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty. Za jego kadencji udało się rozpocząć negocjacje unijne, przystąpić do NATO oraz podpisać umowę o dostawach gazu z Norwegii i Danii. Był drugim w dziejach Polski ewangelikiem na stanowisku premiera rządu, po Felicjanie Sławoju Składkowskim.

Jerzy Buzek ma tytuł profesora nauk technicznych, został też uhonorowany doktoratem honoris causa uniwersytetów w Seulu, Dortmundzie, Isparcie, Politechniki Opolskiej oraz Politechniki Śląskiej.