GUS: 2,4 proc. inflacji w kwietniu

W kwietniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 2,4 proc. wyższe niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny.

Publikacja: 14.05.2010 15:33

GUS: 2,4 proc. inflacji w kwietniu

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Ankietowani przez nas analitycy spodziewali się wzrostu o 2,2 proc. Pomyliło się również Ministerstwo Finansów, które oczekiwało inflacji na poziomie 2,3 proc.

W marcu inflacja wynosiła jeszcze 2,6 proc. Pierwszy raz od września 2007 r. znalazła się poniżej celu Rady Polityki Pieniężnej, który jest ustalony na 2,5 proc.

„Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 3,0 proc.) oraz w zakresie transportu (o 8,4 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,77 pkt proc. i 0,76 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,21 pkt proc.” – podał GUS.

[ramka]

[b]Aleksandra Bluj, ekonomistka Banku Pekao:[/b]

O nieco wyższym niż zakładaliśmy odczycie zdecydowały ceny żywności. Ich wzrost ma charakter sezonowy i przejściowy; maj powinien przynieść niższą miesięczną dynamikę tej kategorii. Ryzyko wynika z kształtowania się kursu złotego (również w kontekście cen paliw) jak również warunków pogodowych

Wzrost cen paliw jest głównym czynnikiem ryzyka jeśli chodzi o kształtowanie się inflacji w nadchodzących miesiącach. Czerwiec i lipiec będą miesiącami utrzymujących się podwyższonych poziomów cen paliw, głównie ze względu na "wchodzenie" w okres wakacyjny który tradycyjnie przynosi wzrost marż w cenach detalicznych. Spadek kursu złotego wobec dolara również z opóźnieniem przyniesie efekty widoczne w cenach detalicznych. [/ramka]

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego