Maleje zmienność kursu, ale do euro wciąż mamy daleko

Polska nie wypełnia żadnego z kryteriów konwergencji wymaganych od krajów, które chcą wejść do strefy euro – wynika z najnowszego Monitora Konwergencji Nominalnej opublikowanego przez Ministerstwo Finansów. Kryterium inflacyjne na koniec marca wynosiło 1 proc., średnioroczna inflacja HICP w Polsce w ostatnich 12 miesiącach wynosiła natomiast 3,9 proc.

Publikacja: 17.05.2010 01:21

Maleje zmienność kursu, ale do euro wciąż mamy daleko

Foto: AFP

Polska nie wypełniała również kryterium stóp procentowych – średnia rentowność długoterminowych obligacji sięgnęła 6,1 proc. dla Polski i przekraczała wartość referencyjną o 0,1 pkt proc.Największy problem Polska ma z kryterium fiskalnym. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł w 2009 r. 7,1 proc. PKB wobec limitu 3 proc. PKB.

W zależności od przyjętych założeń można powiedzieć, że rynek aktualnie dyskontuje wejście Polski do strefy euro w przedziale od roku 2017 do 2020. Przedział ten nie uległ zmianom w porównaniu z poprzednimi miesiącami – czytamy w dokumencie. Analitycy MF dochodzą do tych dat, analizując rynek stóp procentowych. W raporcie podkreślono jednak, że w okresie wysokiej zmienności na rynkach wyciąganie wniosków z obserwacji jest utrudnione.

Jeszcze w lutym średnia wskazań ekonomistów w ankiecie Reutersa sugerowała, że Polska przyjmie euro w 2015, najpóźniej 2016 r. Była ona jednak przeprowadzona jeszcze przed eskalacją greckiego kryzysu. Ostatnio minister finansów Jacek Rostowski przyznał, że Polska nie musi się spieszyć z przyjęciem wspólnej waluty, a premier Donald Tusk, że harmonogram przyjęcia euro nie jest w tym momencie najważniejszy. Analitycy ministerstwa policzyli, że zmienność kursu złotego względem euro liczona wskaźnikiem ERV spadła w kwietniu do 7,4 pkt z 8,6 pkt miesiąc wcześniej w ujęciu miesięcznym i do 9 pkt z 9,7 pkt w ujęciu kwartalnym. Od zmienności resort uzależnia termin wejścia Polski do ERM2, w którym bank centralny byłby zobowiązany do obrony waluty przed nadmiernym wzrostem i spadkiem kursu.W ocenie MF do 2012 r. Polska powinna obniżyć deficyt sektora finansów publicznych. Wtedy w drugim kwartale 2013 r. Bruksela mogłaby uchylić procedurę nadmiernego deficytu nałożoną na Polskę.

[ramka]

[b]2017–2020[/b]

Taki termin przyjęcia euro przez Polskę wynika z analizy rynkowych stóp procentowych. Resort finansów w dalszym ciągu nie wyklucza jednak, że nastąpi to jeszcze w 2015 r.[/ramka]

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów