Ubezpieczyciele obiecują, że wszelkie zgłoszenia szkód będą realizowane w tempie ekspresowym. Premier Donald Tusk, który razem z ministrem spraw wewnętrznych Jerzym Millerem odwiedza poszkodowanych obiecuje, że pieniędzy w budżecie na likwidację szkód i pomoc nie zabraknie.
- Allianz rejestruje ok. 50 zgłoszeń szkód na godzinę - informuje Marcin Pawelec, zastępca rzecznika firmy. - Najwięcej z nich dotyczy miejscowości w południowej Polsce, a w szczególności Bielsku- Białej, Żywcu, Wiśle, Skoczowie, Pszczynie, Czechowicach-Dziedzicach i Kętach.
Pawelec dodaje, że Allianz powiększył znacznie zespół rzeczoznawców majątkowych na południu Polski, który odpowiedzialny jest za sprawne przeprowadzanie oględzin bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Niestety, z powodu utrzymującego się wysokiego poziom wody w wielu miejscowościach, nie zawsze mają oni możliwości dojazdu do zalanych terenów.
- Rzeczoznawcy przydzieleni do dokonywania oględzin w takich miejscach monitorują więc sytuację na bieżąco i przystąpią do oględzin gdy tylko umożliwią to warunki – dodaje Danuta Gołaszewska.
Problemów z wypłatą środków na pomoc nie przewiduje premier, stwierdził on, że wprawdzie w rezerwie są pieniądze na reagowanie w takich sytuacjach, ale gdyby doszło do sytuacji kryzysowej rząd podejmie nadzwyczajne kroki. - Uzgodniłem wstępnie z ministrem finansów, że jeśli będzie taka potrzeba, to jeszcze w tym tygodniu przeprowadzimy nowelę budżetu. Środków na pomoc nie zabraknie - powiedział szef rządu. - Ta sytuacja na razie nie jest katastrofalna, ale musimy przewidzieć takie okoliczności. Jeśli będzie taka potrzeba, to także będę prosił Sejm o natychmiastowe przyjęcie ewentualnej nowelizacji budżetu w tej konkretnej sprawie.