ETS przeciw Brukseli

Europejski Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Polsce w sporze o VAT od sprowadzanych aut. Tym samym pozew Komisji Europejskiej przeciwko naszemu krajowi został odrzucony

Publikacja: 20.05.2010 17:19

Bruksela domagała się od nas, abyśmy nie wliczali akcyzy do wartości auta w celu opodatkowania go podatkiem od towarów i usług. W opinii KE takie działanie jest sprzeczne z prawem UE, bowiem wykazuje cechy opłaty rejestracyjnej.

Nasz rząd tłumaczył, że część podstawy opodatkowania stanowiąca kwotę akcyzy nie może być uznana za opłatę rejestracyjną, ponieważ jest ściśle związana z dostawą, nabyciem wewnątrzwspólnotowym i importem samochodów.

Trybunał przyznał rację Polsce. To pierwsza wygrana przez Polskę sprawa z KE od czasu wejścia naszego kraju do UE.

- Nasza sprawa była efektem wcześniejszego rozstrzygnięcia ETS w sprawie Dani - mówi Jerzy Martini, ekspert podatkowy Baker&McKenzie. - Wówczas Trybunał uznał, że duński podatek rejestracyjny nie powinien być uwzględniany w podstawie opodatkowania VAT z tytułu dostawy samochodu.

Zdaniem eksperta Komisja Europejska dosyć bezrefleksyjnie próbowała przełożyć konkluzje tego wyroku na grunt polskich przepisów. - Nie ulega natomiast wątpliwości, co zresztą potwierdził Trybunał, że polska akcyza ma inny charakter niż podatek będący przedmiotem rozstrzygnięcia w sprawie duńskiej - dodaje Martini. - Przede wszystkim akcyza nie jest płacona "w imieniu i na rzecz" nabywcy (co uzasadniałoby wyłączenie jej z podstawy opodatkowania), lecz jest płacona przez podatnika akcyzy w swoim imieniu, co uzasadnia uwzględnienie jej w podstawie opodatkowania.

Partner Baker & McKenzie podkreśla jednak, że tak naprawdę znaczenie biznesowe całej kwestii jest znikome. Dotyczy bowiem jedynie kwoty podatku VAT naliczonej od wartości akcyzy (która obecnie wynosi 3,1 proc. lub 18,6 proc.).

Gospodarka krajowa
Tusk spotkał się ze zespołem Brzoski. Upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią”
Gospodarka krajowa
Premier na GPW. Znów duże oczekiwania i znów duże rozczarowanie rynku
Gospodarka krajowa
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Gospodarka krajowa
Załamanie indeksu PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego