W poprzednim sprawozdaniu – z marca – wskazano, że część członków rady sugerowała możliwość obniżenia stóp w celu przeciwdziałania umocnieniu się złotego. Od tego czasu doszło jednak do znacznej deprecjacji naszej waluty.
Co w RPP mówiono o kursie na kwietniowym posiedzeniu?„Część członków oceniała, że na kształtowanie się kursu mogły wpływać oczekiwania odnośnie do przyszłych zmian dysparytetu stóp procentowych między Polską a strefą euro. Inni członkowie rady argumentowali jednak, że kurs złotego jest w dużej mierze kształtowany przez inne czynniki, zwłaszcza przez zmiany nastrojów na globalnych rynkach finansowych” – napisano w dokumencie.
RPP oceniła, że uzasadnieniem dla pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie jest oczekiwana niska presja inflacyjna, a także niepewność co do koniunktury za granicą i jej wpływu na naszą gospodarkę.
Od czerwca 2009 r. główna stopa NBP wynosi 3,5 proc. Ekonomiści spodziewają się, że przez kilka miesięcy stopy w Polsce się nie zmienią. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w przyszłym tygodniu.Sprawozdanie dotyczy tylko dyskusji na temat bieżącej polityki pieniężnej. Dlatego nie wspomniano w nim np. o sprawie ubiegłorocznego zysku NBP i linii kredytowej z MFW, choć wiadomo, że były one poruszane na kwietniowym posiedzeniu RPP.