Mie­ści się pod nim no­wy por­tal edu­ka­cyj­ny Mi­ni­ster­stwa Skar­bu Pań­stwa, uru­cho­mio­ny w ma­ju 2010 r. Za­wie­ra bo­ga­tą ba­zę in­for­ma­cji na te­mat wła­sno­ści pry­wat­nej, pry­wa­ty­za­cji i in­we­sto­wa­nia na gieł­dzie. Na portalu znaleźć można także informacje dotyczące idei akcjonariatu obywatelskiego, prywatyzacji PZU i zbliżającego się IPO Taurona, jak również przeczytać o historii prywatyzacji giełdowych i zgłębić ABC Inwestora. Warto także zajrzeć do sekcji Akcjonariat Obywatelski w mediach, gdzie znajdują się wybrane artykuły prasowe, wywiady i nagrania. Na no­wą stro­nę tra­fi­ły mię­dzy in­ny­mi: ze­sta­wie­nia do­brych prak­tyk pry­wa­ty­za­cyj­nych, zbiór cy­ta­tów na te­mat wła­sno­ści pry­wat­nej, pu­bli­ka­cje edu­ka­cyj­ne po­świę­co­ne gieł­dzie, son­dy in­ter­ne­to­we, bi­blio­te­ka e­-bo­oków, re­por­ta­że i in­ne tek­sty pra­so­we na te­mat pry­wa­ty­za­cji oraz zbiór re­por­ta­ży i fil­mów ani­mo­wa­nych. – War­to zdo­być wie­dzę na te­mat prze­bie­gu pry­wa­ty­za­cji. Pry­wa­ty­za­cja jest dla lu­dzi, dla zwy­kłych lu­dzi – za­chę­ca do ko­rzy­sta­nia z por­ta­lu na jed­nym z fil­mów mi­ni­ster skar­bu Alek­san­der Grad. Part­ne­rem por­ta­lu jest Gieł­da Pa­pie­rów War­to­ścio­wych w War­sza­wie.

No­wo­cze­sna for­ma pre­zen­ta­cji idei pry­wa­ty­za­cyj­nych ma szan­sę zmie­nić po­dej­ście pol­skie­go spo­łe­czeń­stwa do pry­wa­ty­za­cji, któ­re jesz­cze kil­ka lat te­mu by­ło bar­dzo nie­uf­ne. Te­raz się to zmie­nia, w mia­rę jak tem­po pry­wa­ty­za­cji przy­spie­sza. Pry­wa­ty­za­cja co­raz mniej ko­ja­rzy się z nie­przej­rzy­sty­mi pro­ce­du­ra­mi, nie­pra­wi­dło­wo­ścia­mi, wy­prze­da­żą ma­jąt­ku na­ro­do­we­go i bez­ro­bo­ciem – któ­re przy­lgnę­ły do niej głów­nie na sku­tek wy­bu­chu roz­ma­itych afer w la­tach 90. Po­la­cy prze­ko­nu­ją się do niej na no­wo, śle­dząc na bie­żą­co pro­ce­sy pry­wa­ty­za­cyj­ne w po­szcze­gól­nych fir­mach lub bez­po­śred­nio w nich uczest­ni­cząc. Na zmia­nę po­glą­dów, któ­rą od­no­to­wu­ją nie­za­leż­nie son­da­że róż­nych firm ba­daw­czych, za­pew­ne wpły­wa­ją też licz­ne ak­cje edu­ka­cyj­ne or­ga­ni­zo­wa­ne przez Mi­ni­ster­stwo Skar­bu.

Badania zrealizowane przez MillwardBrown SMG/KRC w lipcu 2009 r. wskazują, że 61 proc. społeczeństwa popiera prywatyzację jako sposób zapewnienia wpływów do budżetu państwa w kryzysie. Ten sam odsetek uważa, że firmy prywatne są lepiej zarządzane niż państwowe, a prywatny przedsiębiorca „lepiej konkuruje z przedsiębiorcami polskimi i zagranicznymi”. 63 proc. respondentów oceniło, że firmy prywatne lepiej obsługują klientów. 59 proc. uczestników sondażu docenia też lepszą organizację pracy w sektorze prywatnym, zaś 56 proc. – większą liczbę inwestycji. Z kolei 59 proc. badanych przez SMG/KRC (sondaż telefoniczny w dniach 23–24 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1004 osób powyżej 18. roku życia) wskazało pewność zatrudnienia jako zaletę przedsiębiorstwa publicznego.

Z ko­lei z ba­dań CBOS z wrze­śnia 2009 r. prze­pro­wa­dzo­nych na li­czą­cej 1086 osób re­pre­zen­ta­tyw­nej pró­bie lo­so­wej do­ro­słych Po­la­ków wy­ni­ka, że w po­rów­na­niu z 2003 r. licz­ba opi­nii kry­tycz­nych o pry­wa­ty­za­cji zmniej­szy­ła się o 18 proc. Ba­da­nia prze­pro­wa­dzo­ne na zle­ce­nie „Rzecz­po­spo­li­tej” przez GfK Po­lo­nia w li­sto­pa­dzie 2009 r. na pró­bie 1000 do­ro­słych Po­la­ków tak­że po­ka­zu­ją wy­raź­ną zmia­nę po­strze­ga­nia pry­wat­ne­go biz­ne­su. Wy­ni­ka z nich, że zde­cy­do­wa­na więk­szość Po­la­ków uwa­ża dziś, że pry­wat­ni przed­się­bior­cy pra­cu­ją wię­cej niż in­ni. Przed trze­ma la­ty (po­przed­nie ba­da­nia „Rz”) ta­kie zda­nie mia­ła nie­wie­le po­nad po­ło­wa ba­da­nych.