Większe obroty sklepów w maju

Sprzedaż detaliczna była wyższa od prognoz. Według GUS wzrost PKB w II kwartale może jednak nie przekroczyć 3 procent

Publikacja: 25.06.2010 08:37

Większe obroty sklepów w maju

Foto: GG Parkiet

Powódź nie spowodowała załamania sprzedaży, ludzie uwierzyli, że sytuacja na rynku pracy się normuje, i znów wydają pieniądze na towary i usługi. W maju wartość sprzedaży detalicznej było o 4,3 proc. wyższa niż rok wcześniej. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o niewiele ponad 3 proc.

– Tak naprawdę ten wynik mógłby być jeszcze lepszy – tłumaczy Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego. – Ludzie odreagowywali poprzedni miesiąc, zamknięte z powodu świąt sklepy ograniczyły zakupy. Ekonomista przyznaje jednak, że oczekiwania rynku były bardziej pesymistyczne. – Ekonomiści zrobili dużą korektę ze względu na powódź, a okazało się, że wielka woda wcale nie ograniczyła zakupów.

[srodtytul]Więcej optymizmu[/srodtytul]

ING spodziewa się, że w II półroczu dynamika sprzedaży detalicznej będzie oscylować wokół 3 proc. w odróżnieniu od pierwszej połowy, kiedy sięgała ona 2 proc.

Majowy wynik poprawiła wysoka sprzedaż mebli oraz sprzętu AGD i RTV – wzrost wyniósł 24,1 proc. w skali roku. – Zwiększenie sprzedaży dóbr trwałego użytku sugeruje, że konsumenci nie obawiają się o swoją przyszłość materialną, a obecna poprawa na rynku pracy jest zapewne uznana za trwałe zjawisko – tłumaczy Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Bezrobocie spadło w maju z 12,3 do 11,9 proc. Analitycy podkreślają, że trzeba wziąć poprawkę na start prac sezonowych, charakterystyczny dla okresu letniego, ale i tak sytuacja ulega poprawie.

[srodtytul]Poniżej 3 proc. [/srodtytul]

Ciągle nie znamy też wyniku PKB za drugi kwartał. Halina Dmochowska, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, uważa, że wbrew zapowiedziom rządu osiągnięcie tempa wzrostu PKB na poziomie 3 proc. w II kwartale będzie trudne.

– Wydaje się, że II kwartał może odbiegać in minus od tempa wzrostu PKB z I kwartału. Decydujące będą wyniki w czerwcu – jeśli ten miesiąc będzie dobry, to będziemy bliżej tych 3 proc. – tłumaczy Dmochowska. – Najistotniejsze, jak w czerwcu zachowa się sprzedaż detaliczna. Ale wątpliwe, aby poziom 3 proc. został przekroczony.

Wypowiedź Dmochowskiej okazała się pewnym zaskoczeniem. Nie brakuje bowiem ekonomistów rynkowych, którzy oczekują wzrostu PKB w II kwartale przekraczającego 3 proc.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów