W sklepach widać skutki spowolnienia

Krajowa branża FMCG notuje najgorszą dynamikę od momentu załamania koniunktury na świecie

Publikacja: 26.06.2010 10:40

W sklepach widać skutki spowolnienia

Foto: GG Parkiet

Tak słabych wyników krajowy rynek FMCG – dóbr szybkozbywalnych – nie notował od początku kryzysu gospodarczego. Z raportu firmy badawczej Nielsen wynika, że w I kwartale tego roku tempo, w jakim rosły wydatki Polaków na produkty spożywcze, kosmetyki i chemię gospodarczą, wyniosło 4,3 proc. w skali roku W IV kwartale 2009 r. było ono na poziomie 4,5 proc., a trzy miesiące wcześniej sięgnęło 5,8 proc.

[srodtytul]Tańsze odpowiedniki[/srodtytul]

Pogorszenie potwierdzają również dane GUS. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku sprzedaż detaliczna w kategorii żywność, napoje była o 2 proc. mniejsza niż rok wcześniej. W ubiegłym roku notowano tu wzrost przekraczający w niektórych miesiącach nawet 10 proc. Nie zmienia się natomiast dynamika w kategorii farmaceutyki, kosmetyki – wynosi, podobnie jak rok temu, 15–16 proc.

– Polskie gospodarstwa domowe, dysponując mniejszym dochodem, a jednocześnie nie chcąc rezygnować z konsumowanych dotychczas produktów, zaczynają zastępować je tańszymi odpowiednikami – mówi Monika Kurtek, starszy ekonomista Banku BPH. Zdaniem Moniki Kalwasińskiej, analityka Domu Maklerskiego PKO BP, Polacy będą oszczędzać na konsumpcji, dopóki nie wzrosną ich realne wynagrodzenia.

Słaba koniunktura na rynku detalicznym to jeden z powodów pogarszania się kondycji finansowej polskich producentów żywności. Wywiadownia Dun and Bradstreet podaje, że w I kwartale 2010 r. liczba tych, które są w słabej i bardzo złej sytuacji zwiększyła się o 3 pkt proc. w porównaniu z trzema ostatnimi miesiącami 2010 r. i wyniosła 58 proc.

[srodtytul]AGD wychodzi z kryzysu[/srodtytul]

Kryzys nie odpuszcza także naszemu rynkowi AGD. W większości państw zachodnich sprzedaż dużego sprzętu już rośnie. W Polsce dopiero od kilku miesięcy widać na rynku niekorzystne zjawiska. Zdaniem GfK od stycznia do kwietnia sprzedaż spadła o 20 proc.

– Według wstępnych wyników sprzedażowych za maj rynek ilościowo rok do roku traci już tylko 1 proc. W ujęciu wartościowym spadek jest większy, bo ceny obniżyły się nawet o kilka procent. Gdy kurs euro na to pozwalał, wiele firm z tego skorzystało, aby obniżkami jeszcze zachęcić klientów do zakupów – mówi Ewa Foltyńska, dyrektor marketingu Whirlpool Polska.

– Wierzymy, że najgorsze miesiące są już za nami – wtóruje Barbara Ferrazzi, country manager Indesit Company Polska.Oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży w kategorii meble, RTV, AGD wskazują, że poprawa jest już dość widoczna. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku sprzedaż w ujęciu nominalnym była o 14,2 proc. wyższa niż rok wcześniej. Tylko w maju przekroczyła 24 proc.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów