Skarb Państwa ma trudność ze sprzedażą średnich i mniejszych spółek, zwłaszcza takich, w których dysponuje pakietem mniejszościowym – albo ze względu na brak zainteresowania, albo rozbieżności co do ceny. Nasze zestawienie pokazuje też, że na razie (z wyjątkiem Tauronu, gdzie oferta publiczna 54 proc. akcji przyniosła 4,2 mld zł) wciąż trudno mówić o spektakularnych, dużych prywatyzacjach. Kolejnych pięć pozycji (KGHM, Lotos, Enea, Bogdanka i Mennica) to transakcje sprzedaży mniejszościowych udziałów, w dwóch przypadkach (KGHM i Lotos) nierównoznaczne zresztą z wyjściem ze spółek.
[b]Czytaj i komentuj: [link=http://blog.parkiet.com/brzezinski/2010/07/13/sila-gieldowych-inwestorow/]Siła giełdowych inwestorów[/link][/b]
We wszystkich sześciu przypadkach akcje trafiły do różnych grup inwestorów – przy Bogdance były to wszystkie OFE, przy Enei – głównie krajowi inwestorzy instytucjonalni, którzy objęli 80 proc. oferty, reszta trafiła w ręce zagranicznych funduszy inwestycyjnych. W przypadku Tauronu 75-proc. pula trafiła do 121 instytucjonalnych inwestorów, wśród których 2/3 to podmioty krajowe (4,9 proc. akcji objął KGHM, w którym Skarb Państwa mimo mniejszościowych udziałów ma decydujący głos, który dokupuje akcje na rynku).
Kolejne pozycje na liście dotychczasowych projektów zajmują mniejsze spółki, sprywatyzowane głównie z udziałem inwestorów branżowych: Fabryka Osłonek Białkowych Fabios, sprzedana za 261 mln zł na rzecz Stalproduktu i Stalnetu, Uzdrowisko Kraków Swoszowice, kupione przez STP Investment i Polfa Pabianice, której inwestorem został Adamed. Wyjątkiem w tym gronie jest katowicka Elektrobudowa, której 3,5 proc. akcji, czyli cały posiadany pakiet, resort skarbu sprzedał poprzez giełdę.