W I półroczu liczba nowo zarejestrowanych firm wzrosła o 17,08 proc., do 10 621. Dla porównania w 2008 roku Polacy założyli 10 284 spółek. Spadła też o 16,23 proc. liczba likwidacji. Niestety, równocześnie aż o 21,84 proc. (do 357) wzrosła liczba upadłości. Coraz mniej jest inwestycji podejmowanych przez firmy już działające. Swoje kapitały podniosło tylko 2715 spółek, zaś rok wcześniej: 4057.
Zdaniem Jarosława Nowrotka, prezesa COIG, raport potwierdza, że polska gospodarka powoli nabiera tempa. – Fakt, że spada liczba likwidacji, świadczy o tym, że bieżąca sytuacja gospodarcza jest dobra, a decyzje o likwidacji wynikają z indywidualnych pobudek właścicieli.
Z kolei rosnąca liczba upadłości jest skutkiem załamania sytuacji przed rokiem – wyjaśnia. Uważa, że jeszcze do końca roku będziemy obserwować narastanie zjawiska upadłości.Zdaniem Nawrotka nie powinien martwić spadek inwestycji – ich poziom jest dostosowany do tempa rozwoju gospodarki. Gdy będzie się znów zbliżał boom, wielkość inwestycji będzie rosła.
COIG podkreśla, że większa liczba rejestracji w KRS to ważna informacja. Nowe firmy to miejsca pracy oraz inwestowany kapitał, który trafi do wielu branż. Wzrost liczby to głównie zasługa rodzimych przedsiębiorców. Tylko 1180 podmiotów legitymowało się kapitałem zagranicznym (ich kapitały zakładowe wyniosły 279 mln zł), podobnie było w 2009 roku. Choć wzrosła liczba rejestracji firm, to odbywa się ona przy zaangażowaniu mniejszych kapitałów niż rok wcześniej – 1,84 mld zł, wobec 2,27 mld zł rok wcześniej.
Najwięcej firm powstaje w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.