Co zrobi Boni z propozycją Fedak

Ministerstwo Pracy ma dziś przekazać do Komitetu Stałego Rady Ministrów założenia do zmian w ustawie o OFE

Publikacja: 22.07.2010 01:32

Przeciwnikiem zmian w ustawie przygotowanych przez minister Jolantę Fedak jest Michał Boni.

Przeciwnikiem zmian w ustawie przygotowanych przez minister Jolantę Fedak jest Michał Boni.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Pieniężnej budzi ogromne kontrowersje. Zakłada zmniejszenie składki, która trafia do funduszy emerytalnych. Minister Jolanta Fedak od dawna zapowiada dobrowolność oszczędzania w II filarze oraz nowe limity inwestycyjne. Dziś ma się spotkać z dziennikarzami.

[srodtytul]Na pomoc budżetowi[/srodtytul]

Obniżka składki jest radykalna – do OFE trafić ma 3, a nie 7,3 proc. wynagrodzenia. W tym roku do OFE Polacy mają przekazać 22,5 mld zł. Gdyby przepisy obowiązywały dzisiaj, dostałyby tylko 9,2 mld zł, a więc ewidentnie stracą na opłatach od składki i za zarządzanie.

Minister Fedak obiecuje, że przyszli emeryci nie stracą – różnica będzie zapisywana na koncie w I filarze. Wirtualnym, bo składki trafiające do ZUS są przeznaczane na bieżące świadczeń. Ta operacja poprawi jednak relację długu do PKB.

[srodtytul]Co zrobi minister Boni?[/srodtytul]

Założenia MPiPS mają trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów (przedsionka rządu). Co zrobi z nimi szef KSRM Michał Boni? Od początku krytykował te propozycje. Przypisywano mu też konflikt z minister Fedak. Na tym tle zarysowały się także wyraźne różnice między koalicjantami PO i PSL.

Komitet obraduje w przyszłym tygodniu, w poniedziałek i czwartek. Niewykluczone, że wówczas zajmie się propozycjami MPiPS, ale plan pracy zmienia się do końca. Zdaniem naszych rozmówców nie jest przesądzone, że projekt szybko trafi na rządu. – Może nie znaleźć się z różnych przyczyn w porządku obrad komitetu. Taką decyzję może też podjąć przewodniczący – mówi nasz rozmówca.

[srodtytul]Projekt do poprawki?[/srodtytul]

Jeśli będzie dużo uwag nieuwzględnionych w ramach konsultacji prowadzonych przez MPiPS, to przewodniczący Boni może zdecydować o zwrocie do ministerstwa. Czy jest to prawdopodobny scenariusz? Tak, bo niektóre instytucje, mimo licznej korespondencji z MPiPS, pozostały przy swoim stanowisku.

Dotyczy to choćby resortu skarbu. W ubiegłym tygodniu Aleksander Grad, minister skarbu, jeszcze raz podkreślił, że jest przeciw tym propozycjom, zwłaszcza obniżeniu składki.Krytycznego zdania nie zmieniły MSZ, MSWiA, Komisja Nadzoru Finansowego i NBP, które uczestniczą w KSRM. Fedak wspierał wcześniej minister finansów Jacek Rostowski.

[srodtytul]MPiPS ma wielu przeciwników[/srodtytul]

Projekt zmian w ustawie o funduszach emerytalnych przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zakłada zmniejszenie składki odprowadzanej do OFE do 3 z 7,3 proc. pensji, powrót do ZUS osób w wieku przedemerytalnym oraz wprowadzenie możliwości wycofania pieniędzy zgromadzonych w OFE po przejściu na emeryturę i przeznaczenie ich na dowolny cel. Uwagi do niego zgłosiły Ministerstwo Skarbu Państwa, urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowy Bank Centralny oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów