Wyższe podatki zaszkodzą

Ekonomiści z Fundacji Obywatelskiego Rozwoju mają inne pomysły

Publikacja: 06.08.2010 08:10

Przedstawiciele Fundacji Obywatelskiego Rozwoju: Andrzej Rzońca, obecnie członek RPP, i Leszek Balce

Przedstawiciele Fundacji Obywatelskiego Rozwoju: Andrzej Rzońca, obecnie członek RPP, i Leszek Balcerowicz, były szef NBP, skrytykowali rządowy pomysł podwyżki VAT.

Foto: Fotorzepa

Podwyższenie podatków jest szkodliwe dla gospodarki – przekonywał wczoraj Leszek Balcerowicz, były minister finansów i prezes NBP, założyciel Fundacji Obywatelskiego Rozwoju.

– Stan finansów naszego państwa od lat jest systematycznym hamulcem wzrostu gospodarki. Zasadniczym tego powodem są nadmierne wydatki, które prowadzą do wysokich podatków i dużego deficytu – mówił były szef banku centralnego.

Balcerowicz podał konkretne propozycje, które będą znacznie lepsze dla wzrostu gospodarki od podwyżki podatków, planowanej w rządowym planie finansów państwa. Są to: redukcja zasiłków pogrzebowych, rezygnacja z podwyżek dla nauczycieli – bo one bez jednoczesnego wprowadzenia systemu motywacyjnego wcale nie przyczyniają się do podwyższenia poziomu kształcenia, ograniczenie dotacji do przedsiębiorstw, likwidacja becikowego i programu „Rodzina na swoim” oraz obniżenie zasiłków dla bezrobotnych.

Przedstawiciele FOR nie mieli złudzeń, że rządowy plan, którego szczegóły nadal nie są znane, raczej nie wystarczy, aby uchronić kraj przed wzrostem zadłużenia i przekroczeniem progu 55 proc. w relacji do PKB.

– Został on oparty na bardzo optymistycznych założeniach, na przykład 10-proc. umocnienia się złotego – zauważył Andrzej Rzońca, członek RPP, były prezes FOR. – Jeśli ten scenariusz się nie ziści, trzeba będzie znaleźć kolejne 10–18 mld zł. To samo dotyczy wzrostu PKB, który według resortu finansów ma w 2012 roku sięgnąć 4,8 proc.Rzońca nie chciał jednak wczoraj wypowiadać się na temat wpływu na inflację planowanej podwyżki VAT ani ewentualnego poziomu podwyżki stóp procentowych.

[ramka][b]Szara strefa będzie rosła [/b]

Polska jest na 52. miejscu wśród 162 państw, jakie uwzględniono w raporcie Banku Światowego na temat szarej strefy. Jej udział w PKB wynosi 26,2 proc., czyli ponad 360 mld zł.Autor badania Friedrich Schneider, austriacki ekonomista od lat badający szarą strefę, przestrzega, że podnoszenie podatków i wprowadzanie nowych regulacji do gospodarki zwiększają skłonności do unikania płacenia podatków. A ponieważ podnoszenie podatków staje się coraz popularniejszym w Europie sposobem walki ze spowolnieniem i zbyt dużym długiem publicznym, problem gospodarki nierejestowanej będzie rósł. Jednak nie tylko sama wysokość, ale skomplikowanie systemu podatkowego powoduje, że skala szarej strefy się zwiększa – zaznaczają ekonomiści. Wskazują, że z tego punktu widzenia groźniejsze jest zwiększanie innych obciążeń. [/ramka]

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski