Unijne miliardy na zwalczanie bezrobocia

– Gdyby nie pieniądze unijne, bezrobocie byłoby znacznie wyższe – mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy.

Publikacja: 31.08.2010 07:47

Na wsparcie polskiego rynku pracy UE przeznacza w obecnej perspektywie finansowej (lata 2007– 2013) ponad 7 mld zł, czyli 27 mld zł. Nie brakuje jednak opinii, że pieniądze są wydawane niewłaściwie.

Fundusze unijne przeznaczane są na szkolenia dla bezrobotnych, przedsiębiorców, kadry urzędów pracy, wsparcie i promocję samozatrudnienia, analizy lokalnego rynku pracy czy na tworzenie inicjatyw przeciwdziałających bezrobociu na wsiach.

– W ciągu dwóch lat, między innymi dzięki inwestowaniu w podnoszenie kwalifikacji długotrwale bezrobotnych z pieniędzy unijnych, udało się nam zmienić strukturę bezrobotnych. Już nie 60 proc. z nich nie ma pracy dłużej niż rok, ale ok. 40 proc. – tłumaczy wiceminister Ostrowska.

– Od dłuższego czasu mamy wrażenie, że nasz system rynku pracy działa nieefektywnie – mówi Adam Ambrozik, ekspert organizacji Pracodawcy RP. Zwraca uwagę, że firmy szukają pracowników głównie na wolnym rynku, a do urzędów pracy zgłaszają się przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze staży czy z pieniędzy na stworzenie miejsc pracy.

– Zamiast inwestować w tych samych bezrobotnych, którzy nie garną się ani do pracy, ani do szkoleń, lepiej przeznaczyć środki z UE np. na przekwalifikowanie przedsiębiorców – tłumaczy Magdalena Kramarz, prezes Fundacji Idealna Gmina. – Szkoleń związanych z tworzeniem warunków do rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich nie można traktować poważnie, bo samo szkolenie ich nie zmienia.

A Łukasz Łotocki z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego zarzuca urzędom pracy, że wiele projektów jest realizowanych ad hoc. – W rezultacie szkolenia są niedostosowane do realiów i uczestniczą w nich te same osoby. Tworzą się wręcz grupy zawodowych uczestników szkoleń. Brakuje też miarodajnego systemu oceny ich efektywności, dlatego trudno stwierdzić, w jakim stopniu pieniądze z UE przekładają się na spadek liczby bezrobotnych – uważa specjalista.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów