Taki wniosek złożyło dziewięć krajów UE. Niemcy jak dotąd byli temu przeciwni.

Premier powiedział w Brukseli, że jeśli Berlin zgodzi się na ten postulat, Warszawa jest gotowa poprzeć niemieckie pomysły.– Z Niemcami znajdujemy kilka wspólnych punktów. Jesteśmy za solidnymi sankcjami dla krajów niedotrzymujących zobowiązań. Nie wykluczam, że bylibyśmy w stanie wesprzeć też radykalny postulat dotyczący możliwości bankructwa państwa, ale oczekujemy wsparcia, jeżeli chodzi o polskie postulaty – tłumaczył Tusk.

Polska chce zmienić zasady dotyczące zaliczania kosztów reformy emerytalnej do długu publicznego. Jest to tym bardziej ważne, że rząd nie zdecydował się na zmniejszenie składki emerytalnej przekazywanej do OFE, a zamiast tego w przyszłym tygodniu przedstawi założenia do ustawy racjonalizującej kapitałowa część systemu emerytalnego.

– Proponujemy zakaz akwizycji na rynku wtórnym, nie zdecydowaliśmy w gronie ekspertów, co z zakazem akwizycji na rynku pierwotnym – powiedział Michał Boni, szef doradców premiera. Rząd chce wprowadzić nowe subfundusze: dynamiczny, dla osób, którym pozostało więcej czasu do emerytury, mógłby inwestować do 85 proc. aktywów w akcje, subfundusz „stabilny” zaś – do 15 proc.

Zmienić się też mają struktura i rodzaje opłat. Wprowadzona ma być opłata solidarnościowa i za lepsze wyniki funduszu od średniej rynkowej.