URE nie zgłosił zastrzeżeń do umowy gazowej z Rosją

Wczoraj Urząd Regulacji Energetyki pozytywnie zaopiniował umowę operatorską, na podstawie której państwowy Gaz-System będzie zarządzał polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego (jest nim transportowany surowiec z Rosji do Niemiec).

Publikacja: 21.10.2010 01:10

To kolejna decyzja niezbędna do podpisania kontraktu na dodatkowe dostawy błękitnego paliwa z kierunku wschodniego. Chodzi o 2 mld m sześc. surowca rocznie, który ma być importowany do 2022 r.

Umowę operatorską parafowały w poniedziałek Gaz-System i EuRoPol Gaz, którego głównymi udziałowcami są Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom. Wczoraj URE ocenił ten dokument pod kątem zgodności jego zapisów z przepisami polskiego i unijnego prawa, w tym zwłaszcza zagwarantowania swobodnego dostępu do wolnych przepustowości w gazociągu jamalskim dla firm trzecich.

Jak informuje Małgorzata Polkowska, rzeczniczka Gaz-Systemu, regulator nie zgłosił do tej umowy żadnych zastrzeżeń. W efekcie państwowa spółka będzie operatorem gazociągu jamalskiego na terenie Polski, a jego właścicielem pozostanie EuRoPol Gaz.

Wczoraj rano polsko-rosyjski kontrakt dotyczący zwiększenia dostaw gazu do Polski zatwierdził rząd. Premier Donald Tusk w radiu TOK FM zapowiedział, że jak tylko umowę operatorską zaopiniuje URE, to Rada Ministrów w trybie obiegowym parafuje kontrakt. Niezależnie od decyzji podejmowanych w Polsce na projekt umowy operatorskiej czeka Komisja Europejska.

– Powinniśmy ją dostać lada moment. Analiza zajmie nam może dwa dni – powiedziała Marlene Holzner, rzeczniczka unijnego komisarza ds. energii. Komisja Europejska zaangażowała się w negocjacje na prośbę Polski, po tym jak okazało się, że pierwotna umowa na dostawy gazu do Polski jest niezgodna z unijnym prawem. Chodzi przede wszystkim o niezależność firmy, która będzie zarządzała przesyłem surowca. W finałowych negocjacjach polsko-rosyjskich, w minioną niedzielę, w Moskwie brał również udział Philip Lowe, szef dyrekcji generalnej ds. energii w Komisji Europejskiej.

– Wiemy, co zostało uzgodnione ustnie, i jest to zgodne z unijnym prawem. Czekamy jednak, żeby zobaczyć na piśmie ostateczne, szczegółowe zasady. Wtedy będziemy mogli mieć absolutną pewność co do umowy i dać zielone światło – powiedziała Holzner.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów