– Tutaj w Berlinie, mimo że mamy różne systemy emerytalne, mamy bardzo wysoki poziom zrozumienia dla polskiego punktu widzenia. Dlatego propozycje, jakie pojawiają się w czasie dyskusji na EcoFin, coraz częściej uwzględniają punkt widzenia tych państw, które zreformowały swój system emerytalny – stwierdził Tusk na konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
W skład EcoFin wchodzą ministrowie finansów państw Unii Europejskiej.Polska, wraz z ośmioma innymi członkami Unii Europejskiej, którzy przeprowadzili reformę emerytalną i mają tzw. filar kapitałowy, wystąpiła kilka miesięcy temu do Komisji Europejskiej o modyfikację definicji długu publicznego, która pozwalałaby na odliczenie kosztów reformy od długu publicznego.
Zdaniem resortu finansów jedna trzecia całego długu publicznego w Polsce jest skutkiem przekazywania pieniędzy z ZUS do OFE. Gdyby nie reforma, dług publiczny wyniósłby w Polsce 40 proc. produktu krajowego brutto i bylibyśmy w pierwszej piątce krajów Unii Europejskiej z najniższym długiem.
Tusk przyznał, że do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy na forum unijnym jest jeszcze daleko. – Ale czuję dużo więcej zrozumienia dla polskiej specyfiki od moich partnerów, w tym od pani kanclerz. To jest dla nas ważny sygnał – zaznaczył premier po spotkaniu z Merkel.