Pod uwagę wzięliśmy zarówno oszczędności gromadzone w ZUS, OFE, jak i w pracowniczych programach emerytalnych (PPE) oraz indywidualnych kontach emerytalnych (IKE).
Najwięcej pieniędzy Polacy mają w ZUS. W ramach I filaru jest to kwota przekraczająca 2,1 bln zł. Do tego dochodzą pieniądze na nowym subkoncie w ZUS, które powstało, gdy rząd zdecydował się na obniżenie składki przekazywanej do funduszy. Jak podaje Zakład, na tym subkoncie Polacy odłożyli w ubiegłym roku w sumie 9,2 mld zł.
Warto jednak pamiętać, że pieniądze gromadzone na kontach w ZUS to jedynie zapisy, a służą do wypłacania bieżących świadczeń. Realne pieniądze są odkładane w funduszach emerytalnych, PPE oraz IKE. Są one następnie inwestowane w różne instrumenty, w tym głównie w akcje oraz obligacje. W ubiegłym roku sytuacja gospodarcza, w tym także na rynku kapitałowym, nie sprzyjała zwiększaniu tych oszczędności.
– Zwyżki, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze w I połowie ubiegłego roku, zostały skonsumowane przez spadki na giełdzie, które rozpoczęły się w sierpniu – mówi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku.