Rośnie spekulacja żywnością

Instytucje finansowe coraz częściej oferują Polakom inwestycje związane ze spekulacją cenami produktów rolnych. To bańka spekulacyjna wszechczasów - przestrzegają ekolodzy

Aktualizacja: 26.02.2017 22:13 Publikacja: 04.04.2011 13:05

Unijne zbiory pszenicy miękkiej mają w tym roku być wyższe o 3,5 proc

Unijne zbiory pszenicy miękkiej mają w tym roku być wyższe o 3,5 proc

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik Piotr Guzik

Lokując pieniądze w fundusze grające na wzrost cen żywności przyczyniamy się do biedy, głodu i niedożywienia - przypomina 21 organizacji ekologicznych we wspólnym apelu o zaniechanie spekulacji surowcami rolnymi.

— Proponowane „inwestycje” nie polegają na lokowaniu nadwyżek pieniężnych w tworzenie nowych dóbr, np. w poprawę dystrybucji żywności czy zwiększenie jej produkcji. Bazują one natomiast na istniejącym niedoborze, i to niedoborze dóbr tak podstawowych jak żywność. Zdarza się, że spekulanci, aby utrzymać wrażenie braku towaru na rynku i podbijać jego ceny, gotowi są nawet wstrzymać się od sprzedaży posiadanych zapasów towarów — uważają ekolodzy.

Obecny wzrost cen żywności przypisuje się ubiegłorocznej suszy w Rosji, Kazachstanie i Ukrainie oraz ulewom w Australii. Analitycy powołują się na wzrost konsumpcji w Chinach i Indiach, których gospodarki odnotowują kilka lat z rzędu odpowiednio wzrost 10 proc. i 7 proc. PKB. Subsydiowanie agropaliw, słabnący dolar, w którym wyrażana jest część cen żywności także przyczyniły się do wzrostu notowań surowców na giełdach.

Z drugiej jednak strony, podczas gdy przez ostatnie miesiące zwyżkował indeks cen żywności Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i osiągnął najwyższy poziom od 1990 r., na świecie nie zdarzyło się nic szczególnego mogącego wyjaśnić ten wzrost. W ostatnim roku nie nastąpił drastyczny wzrost ludności, społeczeństwa nie wzbogaciły się tak szybko, a kataklizmy pogodowe o różnym natężeniu zawsze były, są i będą. — Wszystko wskazuje na to, iż rozpoczęła się właśnie kolejna, najbardziej niemoralna i nieetyczna bańka spekulacyjna wszechczasów — uważają ekolodzy.

Pod apelem podpisał się m.in. Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju i Jacek Bożek, kierujący Klubem Gaja.

Część analityków jest skłonna zgodzić się z ekologami. Najnowsze prognozy żniw przygotowane przez Amerykański Departament Rolnictwa wskazują na wzrost o 5 proc. powierzchni zasiewów kukurydzy i o 8 proc. pszenicy. Unijne zbiory pszenicy miękkiej mają w tym roku być wyższe o 3,5 proc. Mimo podania tych informacji w ostatnim tygodniu notowania zbóż nadal rosły.

Gospodarka krajowa
RPP obniżyła stopy procentowe, ekonomiści komentują. "Rozsądna decyzja"
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Stopy procentowe w dół o 50 punktów bazowych. RPP nie zaskoczyła
Gospodarka krajowa
Polski przemysł motoryzacyjny zaczyna się kurczyć
Gospodarka krajowa
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy