Pogarszają się oceny sytuacji krajowych konsumentów

Choć barometr koniunktury obliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH podniósł się, to prof. Elżbieta Adamowicz, dyrektor instytutu, zwraca uwagę na rosnący niepokój w gospodarstwach domowych.

Aktualizacja: 25.02.2017 19:32 Publikacja: 11.05.2011 03:01

Według niej wynika to z pogarszającej się sytuacji finansowej rodzin – takie przynajmniej są odczucia respondentów, bo z danych Głównego Urzędu Statystycznego nie wynika, by gospodarka zwalniała.

Zdaniem Adamowicz wzrost gospodarczy w III kwartale będzie już jednak nieco wolniejszy. Analitycy sądzą, że w I?kwartale był podobny do tego w końcówce 2010 r., który wyniósł 4,5 proc.

Według IRG?SGH najbardziej poprawiły się nastroje w budownictwie. Pozytywnie oceniają sytuację szefowie firm przemysłowych, transportowych oraz w rolnictwie. Jednak tu ożywienie nie jest tak wyraźne jak w budownictwie.

Osłabieniu nastrojów prywatnych towarzyszy spadek nastrojów w sektorze bankowym. Spadła też wartość tzw. barometru kredytów osobistych. Zdaniem analityków utrzymująca się od kilkunastu miesięcy w przedziale 10–15 proc. roczna dynamika kredytów dla gospodarstw domowych raczej nie przyspieszy.

Za to coraz mniej firm ma problemy z zatorami płatniczymi – wynika z badania portfela należności polskich przedsiębiorstw w I kwartale tego roku, prowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów.

Rośnie liczba firm, które nie mają kłopotu z nierzetelnie płacącymi kontrahentami. To już co szósta firma – tłumaczy Andrzej Kulik z KRD. – Dodatkowo 10 proc. firm jest przekonanych, że w najbliższych miesiącach w ogóle nie będą miały problemów z zatorami. To najlepszy wynik od początku 2009 roku, od kiedy prowadzone jest badanie. Kolejnych 20 proc. spodziewa się zmniejszenia się tych problemów.

Wciąż jednak negatywnie wpływają najdawniejsze długi firm – takie, których termin spłaty minął 12 miesięcy temu. Stanowią 16 proc. należności. Średni czas oczekiwania na zapłatę to nieco ponad cztery miesiące. Utrzymuje się natomiast udział nieterminowych płatności w portfelach firm.

Gospodarka krajowa
Dekalog, czyli zbiór zadań przedsiębiorców dla odświeżonego rządu
Gospodarka krajowa
Bezrobocie zwyżkuje, obawy przed jego wzrostem też nabrzmiały
Gospodarka krajowa
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka krajowa
Przetasowania w rządzie: nowe twarze i superministerstwa
Gospodarka krajowa
Nastroje konsumenckie Polaków w lipcu pogorszyły się po świetnym czerwcu
Gospodarka krajowa
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych