Niespodziewanie mocne osłabienie koniunktury w przemyśle w maju

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w maju nieoczekiwanie spadł do 52,6 pkt – podała firma Markit obliczająca indeks na podstawie ankiet wśród krajowych przedsiębiorstw

Aktualizacja: 25.02.2017 17:40 Publikacja: 01.06.2011 10:15

Niespodziewanie mocne osłabienie koniunktury w przemyśle w maju

Foto: PhotoXpress

Miesiąc wcześniej PMI wynosił 54,4 pkt. Ankietowani przez „Parkiet” analitycy spodziewali się spadku do 54,0 pkt.

Polski PMI znalazł się na najniższym poziomie od lipca 2010 r. „Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz ilość pozycji zakupionych wzrosły w wolniejszym tempie w stosunku do kwietnia” – podała w komunikacie firma Markit.

Jeśli wskaźnik znajduje się powyżej poziomu 50 pkt, wskazuje na poprawę sytuacji. Spadek oznacza, że dynamika poprawy spowolniła. „Tempo inflacji kosztów produkcji zwolniło czwarty miesiąc z rzędu – w największym stopniu w historii badań – do najsłabszego od sierpnia ubiegłego roku. Jednak ciągle pozostaje ono większe niż długoterminowa średnia z badań, odzwierciedlając braki w dostawach” – napisała w komentarzu do badania firma Markit.

„Pomimo słabszego wzrostu produkcji zatrudnienie w polskim sektorze przemysłowym w maju wzrosło w najszybszym tempie od trzech miesięcy. Liczba miejsc pracy wzrasta nieprzerwanie od dziesięciu miesięcy” – stwierdzili autorzy badania.

- W maju odnotowano niezwykle gwałtowne spowolnienie tempa wzrostu kosztów produkcji. Wzrost cen wyrobów gotowych także nieco wyhamował. Można się zatem spodziewać, że w nadchodzących miesiącach wskaźnik ten zasygnalizuje dalsze spowolnienie, odzwierciedlając zmiany kosztów produkcji z opóźnieniem – skomentował Murat Ulgen, ekonomista banku HSBC ,które jest sponsorem badania koniunktury.

- Spadek wartości majowego wskaźnika kosztów produkcji wskazuje, że ceny surowców związane z inflacją mogą w najbliższym czasie nieco spaść, jednak presja cenowa najprawdopodobniej zachowa tendencję wzrostową – dodał Ulgen.

Gospodarka krajowa
Dekalog, czyli zbiór zadań przedsiębiorców dla odświeżonego rządu
Gospodarka krajowa
Bezrobocie zwyżkuje, obawy przed jego wzrostem też nabrzmiały
Gospodarka krajowa
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka krajowa
Przetasowania w rządzie: nowe twarze i superministerstwa
Gospodarka krajowa
Nastroje konsumenckie Polaków w lipcu pogorszyły się po świetnym czerwcu
Gospodarka krajowa
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych