W skład zespołu wchodzą trzy grupy: ds. samorządów i infrastruktury, ds. przedsiębiorców i ds. Europejskiego Funduszu Społecznego, czyli tzw. projektów miękkich. Zespół obradował ostatni raz ponad siedem miesięcy temu. Podobnie grupa ds. przedsiębiorców. Grupa ds. EFS spotkała się rok temu, w czerwcu, a grupy ds. samorządów już nie?ma.
– Ostatnie spotkanie nie różniło się od poprzednich, nic nie?mówiono o zakończeniu prac – mówi Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, członek grupy ds. przedsiębiorców. – Szkoda, że nie pracujemy, bo nie dość, że ułatwialiśmy życie przedsiębiorcom i nam samym, to na spotkaniach można było wymienić doświadczenia z różnych regionów – dodaje.
– Może wynika to ze zniechęcenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego związanego z tym, że regiony nie paliły się do wprowadzania wypracowanych przez nas uproszczeń, a ułatwienia dla firm dotyczyły w większości programów regionalnych – zastanawia się Marzena Chmielewska, dyrektor Departamentu Europejskiego w PKPP Lewiatan.
Co na to resort rozwoju? – Ze względu na zaawansowanie wdrażania programów operacyjnych obszary i możliwości usprawnień są coraz bardziej ograniczone. To przyczyna zmian w strukturze zespołu, których dokonano w połowie 2010 r. Z uwagi na wyczerpanie się zakresu prac nad uproszczeniami w obszarze przypisanym grupie ds. samorządów-infrastruktury zdecydowano o zakończeniu jej działalności. Zagadnienia dotyczące wsparcia dla samorządów i przedsięwzięć infrastrukturalnych będą poruszane na forum całego zespołu – tłumaczy Piotr Popa, wicedyrektor biura ministra rozwoju.
Dodaje, że na posiedzeniu plenarnym zespołu w październiku 2010 r. przyjęto, że grupy będą spotykać się w razie pojawienia się tematu do dyskusji, i dlatego nie są obecnie tworzone harmonogramy spotkań grupy ds. EFS i grupy ds. przedsiębiorców.