Dzień wolności podatkowej dla osób pracujących wypada w tym roku w Polsce 7?czerwca – wynika z badań Institut Économique Molinari z Paryża opublikowanych przez krakowski Instytut Kościuszki przy współpracy z fundacją New Direction z Brukseli. To oznacza, że gdybyśmy całe nasze zarobki oddawali najpierw do budżetu państwa, by spłacić daniny wynikające z podatku dochodowego, ubezpieczenia społecznego oraz podatku VAT, musielibyśmy to robić właśnie do dzisiaj.
[srodtytul]Dobrze na tle[/srodtytul]
Badania pokazują, że w Polsce na każde 1 zł wydane przez pracodawcę na wynagrodzenia, do kieszeni pracownika trafia ok. 59 groszy. Na tle krajów UE wypadamy stosunkowo dobrze. Tylko w dziewięciu państwach daniny są niższe niż u nas. Najwięcej na rzecz państwa oddają mieszkańcy Belgii (w kieszeni pracownika zostaje tylko 41,2 centa z każdego wydanego euro na płace) i Węgier (42,7 z każdych 100 forintów).
– Tak dobra pozycja Polski może wynikać stąd, że ponad 90 proc. pracowników płaci najniższą stawkę podatku PIT – komentuje Krzysztof Krystowski, prezes firmy Avio Polska. – Najistotniejsze jest jednak to, że skoro oddajemy państwu stosunkowo mało, mało też dostaniemy w przyszłości – zauważa.
– Niska jest też jakość usług publicznych – komentuje Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.