Stabilizacja w przemyśle, coraz lepiej w budownictwie

Wzrost wartości produkcji sprzedanej w cenach stałych (po wyeliminowaniu czynników sezonowych) w maju ustabilizował się na takim samym poziomie jak w kwietniu, czyli 8,7 proc.

Aktualizacja: 25.02.2017 15:53 Publikacja: 17.06.2011 15:22

Stabilizacja w przemyśle, coraz lepiej w budownictwie

Foto: PhotoXpress

Za to wzrost produkcji budowlano-montażowej przyspieszył wyraźnie - w cenach stałych o 18,5 proc. w skali roku. Powoli hamuje wzrost cen producenckich. W maju było to w skali roku 6,5 proc.

Analitycy, którzy prognozują wartość produkcji przemysłowej niewyrównanej sezonowo spodziewali się nieco wyższych wzrostów. GUS podał, że było to 7,7 proc w skali roku (średnia rynkowa rynkowa prognoz ok 8 proc). Teraz ich opinie na temat produkcji są podzielone.

Niektórzy zwracają uwagę, że w maju tego roku korzystny był układ dni roboczych i na tym tle wyniki produkcji są słabe. - Firmy otrzymują coraz mniej zamówień z zagranicy wynika z badań ankietowych.

Wskaźnik PMI mierzący liczbę nowych zamówień eksportowych spadł w maju w stosunku do poprzedniego miesiąca w skali największej w trzynastoletniej historii badania. Pewnym ratunkiem dla spadku zamówień zagranicznych mogłoby być osłabienie złotego. Wydaje się jednak, że gdyby do niego doszło, Ministerstwo Finansów jest zdeterminowane działać w kierunku utrzymania kursu wymiany krajowej waluty w okolicach bieżącego poziomu.

Niekorzystne dla eksporterów są także prognozy spowolnienia gospodarczego w Niemczech w najbliższych kwartałach. - tłumaczy Wojciech Matysiak, analityk Banku Pekao. Ale Maciej Reluga, główny ekonomista WBK Bank Zachodni dodaje: - Produkcja zgodna z oczekiwaniami. Tempo wzrostu cen produkcji zaczęło spadać i schodzi ono nieco szybciej niż można było oczekiwać. Dane są neutralne z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej. W tym roku spodziewamy się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych, na jesieni.

Inflacja PPI wyniosła w maju 6,5 proc w skali roku wobec rynkowych oczekiwań powyżej 7 proc. W skali miesiąca spadły ceny w górnictwie i kopalnictwie (o 1,4 proc) oraz w przetwórstwie oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 0,2 proc)

Z danych GUS wynika, iż skali roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o 26,8 proc., mebli – o 24,1 proc., wyrobów z metali – o 22,2 proc., metali – o 18,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 15,7 proc. oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 15,4 proc. Są to więc branże proeksportowe. Spadek produkcji wystąpił w 9 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 21,1 proc., w naprawie, konserwowaniu i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 6,2 proc.

GUS podał też, że produkcja budowlano-montażowa niewyrównana sezonowo była w maju br. wyższa o 23,9 proc. niż przed rokiem i o 25,9 proc w porównaniu z kwietniem.

Ekonomiści szacują, że w tym kwartale PKB może oscylować wokół 4 proc.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów