Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 13,8 proc.

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 13,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 r., po wzroście o 18,6 proc. rok do roku w kwietniu, a w skali miesiąca spadła o 1,1 proc. - podał GUS

Aktualizacja: 25.02.2017 15:36 Publikacja: 22.06.2011 11:21

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 13,8 proc.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Wartość sprzedaży detalicznej w maju była w cenach stałych o 8,5 proc. wyższa niż przed rokiem ( w kwietniu był to 13,6 proc. wzrost, a rok temu 2 proc.)

Kupiliśmy za mniej pieniędzy niż rok temu żywności ( spadek o 1,6 proc). Najbardziej zaś wzrasta wartość sprzedaży w sklepach niewyspecjalizowanych (dyskontach) o 30,8 proc. oraz obuwia i odzieży ( o 22,8 proc.) Zmniejszyła się dynamika zakupów sprzętu AGD i RTV – wzrosła o 2,8 proc. w skali roku.

Dobrze koniunkturę w handlu oceniają sklepy duże, a gorzej małe. Przedsiębiorcy w handlu sygnalizują możliwość mniejszego wzrostu cen. W cenach bieżących wartość sprzedaży wzrosła o 13,8 proc.

[ramka]

[b]Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Banku: [/b]

Dane o sprzedaży detalicznej są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Powinny być neutralne na rynku. Patrząc na strukturę sprzedaży nie widać niepokojących trendów, nadal utrzymuje się silny popyt ze strony gospodarstw domowych, dosyć równo rozłożony.

Dla Rady te dane będą neutralne. Dane o stopie bezrobocia też pokazują na relatywnie silne efekty sezonowe, a więc również powinny być przyjęte przez Radę neutralnie. [b]Piotr Bielski, starszy ekonomista Banku Zachodniego WBK SA:[/b]

Jeśli chodzi o sprzedaż, to w większości kategorii wzrost jest utrzymany na przyzwoitym poziomie.

Trochę dziwi spowolnienie sprzedaży w kategorii meble, RTV i AGD. Myślę, że to może mieć związek z tym, że baza z ubiegłego roku była wysoka.

Natomiast, ponieważ w pozostałych kategoriach dynamika sprzedaży jest dobra, dane te potwierdzają, że skłonność konsumentów do zakupów nie spadła i generalnie nie zmieniają obrazu sytuacji.

Wydaje się w miarę oczywiste, że Rada zrobi sobie na wakacje przerwę z podwyżkami stóp. Te dane nie zmieniają obrazu sytuacji w sposób, który mógłby zmienić przewidywany wynik posiedzenia i w związku z tym nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek. [/ramka]

Gospodarka krajowa
Nastroje konsumenckie Polaków w lipcu pogorszyły się po świetnym czerwcu
Gospodarka krajowa
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych
Gospodarka krajowa
Nowe ministerstwo energii „super resortem” na razie nie będzie
Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia w Polsce zaskakująco w górę, acz jest na to wyjaśnenie
Gospodarka krajowa
Jolanta Sobierańska-Grenda nową minister zdrowia. Kim jest następczyni Izabeli Leszczyny
Gospodarka krajowa
Tusk: Rząd po rekonstrukcji będzie liczył 21 ministrów