Konsumenci ostrożni w planowaniu zakupów

Konsumenci ostrożniej niż w poprzednich miesiącach planują większe zakupy. Nieco bardziej obawiają się tez bezrobocia. Wśród firm przeważa lepsza koniunktura

Aktualizacja: 25.02.2017 15:36 Publikacja: 22.06.2011 12:13

GUS opublikował dane na temat koniunktury konsumenckiej. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej jest nieco lepszy niż w poprzednich trzech miesiącach, ale wciąż niższy niż rok temu.Ale w ramach tego wskaźnika ludzie, co prawda bardzo ostrożnie, ale nieco lepiej niż w ostatnich miesiącach, oceniają sytuację finansowa swoich rodzin oraz perspektywy poprawy jej poprawy.

Zarazem wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej, który opisuje oczekiwane zachowania konsumenckiej, nieco się pogorszył nie tylko w skali miesiąca, ale także roku.

Poprawę koniunktury sygnalizuje w czerwcu 19 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 16 proc.

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 3 (przed miesiącem plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. (w maju 20 proc.) badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie, podobnie jak przed miesiącem, 16 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisał GUS w komentarzu.

Z badań GUS wynika, że przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie zwiększenie krajowego i zagranicznego portfela zamówień, przy czym krajowy portfel zamówień rośnie szybciej niż w maju, podczas gdy zagraniczny portfel zamówień jest nieznacznie ograniczany.

"Oceny dotyczące bieżącej i przyszłej produkcji oraz prognozy portfela zamówień są korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Stan zapasów wyrobów gotowych zbliżony jest do wystarczającego. Poziom należności zgłaszany przez respondentów zwiększa się szybciej niż przed miesiącem.Trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych nieznacznie się zmniejszają, podczas gdy przewidywania w tym zakresie są korzystne, ale ostrożniejsze od prognoz formułowanych przed miesiącem" - napisano.

Badania pokazują, że ankietowani przewidują niewielkie redukcje zatrudnienia, w skali zbliżonej do zwolnień zapowiadanych w ubiegłym miesiącu, a ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć wolniej niż przewidywano w maju.

Gospodarka krajowa
Dekalog, czyli zbiór zadań przedsiębiorców dla odświeżonego rządu
Gospodarka krajowa
Bezrobocie zwyżkuje, obawy przed jego wzrostem też nabrzmiały
Gospodarka krajowa
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka krajowa
Przetasowania w rządzie: nowe twarze i superministerstwa
Gospodarka krajowa
Nastroje konsumenckie Polaków w lipcu pogorszyły się po świetnym czerwcu
Gospodarka krajowa
Wojciech Balczun: specjalista od zadań trudnych