Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 4,5 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku , ale o 2,2 proc. niższym w porównaniu z majem tego roku.
W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali – o 22,1 proc., wyrobów z metali – o 20,5 proc., mebli – o 18,7 proc., wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o 16,9 proc. (po wysokim wzroście w poprzednim miesiącu – o 26,7 proc.). Jej wartość spadła w skali roku w 11 branżach w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 30,5% proc. maszyn i urządzeń – o 11,5%, wyrobów farmaceutycznych – o 6,8 proc. oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 3,2 proc..
W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 7,4% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.
Za to kolejny miesiąc zwiększa się dynamika produkcji budowlano - montażowej. W czerwcu wzrosła o 17 proc. w skali roku i o 15,3 proc po wyeliminowaniu czynników sezonowych. W skali miesiąca produkcja wzrosła o 17,6 proc w cenach nominalnych i o 0,4 proc po wyeliminowaniu czynników sezonowych
GUS podał też, iż ceny produkcji sprzedanej przemysłu były w czerwcu o 0,3 proc. wyższe niż w maju i o 5,6 proc. wyższe niż rok temu. Znacznie wolniej rosną ceny produkcji budowlano - montażowej, są o 0,7 proc. wyższe niż przed rokiem.