Reklama

MFW: w Polsce potrzebna jest przyspieszona konsolidacja fiskalna

W państwach takich jak Polska, w których ożywienie gospodarcze już się utrwaliło, potrzebna jest przyspieszona konsolidacja fiskalna - uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Aktualizacja: 23.02.2017 13:23 Publikacja: 20.09.2011 16:39

Tam, gdzie ożywienie gospodarcze już się utrwaliło (np. w Polsce czy Turcji), potrzebna jest przyspieszona konsolidacja fiskalna, by wzmocnić finanse państwa i stworzyć poduszkę na wypadek trwałego odwrócenia napływów kapitałowych, a także by powstrzymać presję inflacyjną - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie World Economic Outlook.

- W każdym przypadku konsolidacja fiskalna powinna być wspierana przez działania strukturalne wzmacniające perspektywy wzrostu - dodano w WEO.

W ślad za globalnym spowolnieniem Polska gospodarka także zwolni w II połowie tego i w przyszłym roku, a PKB w 2012 r. wzrośnie o 3,0 proc. po prognozowanym wzroście w tym roku o 3,8 proc. i w zeszłym roku o 3,8 proc. - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Osłabieniu wzrostu będzie towarzyszyć spadek inflacji, która obniży się do 2,8 proc. w 2012 r. z prognozowanych 4,0 proc. na ten rok.

Pomimo osłabienia wzrostu stopa bezrobocia będzie jednak lekko spadać do 9,4 proc. w tym roku i 9,2 proc. w przyszłym z 9,6 proc. w 2010 r.

Reklama
Reklama

MFW prognozuje też niewielki wzrost deficytu na rachunku bieżącym do 4,8 proc. PKB w 2011 r. i do 5,1 proc. PKB w 2012 r. z 4,5 proc. PKB w 2010 r

Gospodarka krajowa
Duże hamowanie tempa wzrostu płac. Nowe dane GUS
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Gospodarka krajowa
SAFE tańszy niż polski dług?
Gospodarka krajowa
Polski konsument coraz częściej może i wydawać, i oszczędzać
Gospodarka krajowa
Donald Tusk: To będzie rok turboprzyspieszenia. Za 5-6 lat dogonimy Wielką Brytanię
Gospodarka krajowa
Rynek LPG ma duże znaczenie dla polskiej gospodarki
Gospodarka krajowa
Nie jesteśmy od przejmowania steru. Jesteśmy od ostrzegania przed mieliznami
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama