Łączna wartość wszystkich 18 regionalnych projektów to 1,77 mld euro. UE ma do nich dołożyć prawie 700 mln euro. Najwięcej tego typu przedsięwzięć zamierzają zrealizować województwa, które dostały najwięcej pieniędzy na programy regionalne. Na Mazowszu i Śląsku ma być ich po cztery, a w Wielkopolsce – trzy.
Co to za inwestycje? To przede wszystkim lotniska (Mazowsze, Warmia i Mazury, Lubelskie), sieci Internetu szerokopasmowego (Wielkopolska, Mazowsze) oraz centra kongresowe i sportowe (Małopolska, Śląsk, Łódzkie), ale też rewitalizacja linii kolejowej Reda–Hel czy budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach. Najdroższy projekt to „Kontynuacja budowy Drogowej Trasy Średnicowej Zachód – odcinek Zabrze–Gliwice". Ma on pochłonąć 307 mln euro. Jednak najwięcej, bo 85 mln euro, Unia dołoży do „Internetu dla Mazowsza".
– Największych projektów jest niewiele, bo województwa, ustalając listy projektów kluczowych, wybierały jednak mniejsze przedsięwzięcia, aby nie tracić czasu na negocjacje z Brukselą – mówi Jerzy Kwieciński, ekspert BCC. Projekty o wartości powyżej 50 mln euro muszą być zatwierdzane przez Komisję Europejską.
Poza Atlas Areną Bruksela zatwierdziła dwa projekty, a kolejne pięć opiniuje. Na osiem inwestycji wciąż nie podpisano umów o dofinansowanie, w tym na żaden z projektów na Mazowszu. – Nie są to łatwe projekty. Wiążą się z wieloma uzgodnieniami – mówi Mariusz Frankowski, wicedyrektor w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim.