Pierwszym sygnałem osłabienia koniunktury może się okazać ogłaszany dziś PMI wskaźnik menedżerów logistyki. Średnia prognoz wskazuje, że oczekiwany jest spadek z 51,8 pkt w sierpniu do 51,2 pkt. Mimo wyraźnie lepszych od oczekiwań danych o produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu (była ona o 8,1 proc. wyższa niż rok wcześniej), we wrześniu oczekiwane jest spowolnienie rocznego wzrostu do 5,2 proc. Niższa niż miesiąc wcześniej ma być również dynamika sprzedaży detalicznej (średnia oczekiwań zapowiada, że wzrost nie przekroczy 10 proc. w skali roku wobec 11,3 proc. w sierpniu). Tempo wzrostu zbliżone do notowanego w poprzednim miesiącu może zanotować jedynie budownictwo.
Spowalniający wzrost produkcji odbija się na sytuacji na rynku pracy. O ile jeszcze w sierpniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było o 3,1 proc. wyższe niż rok wcześniej (w skali miesiąca zmalało), to miesiąc później dynamika obniżyła się już do 2,9 proc. – szacują ankietowani przez nas analitycy. Równocześnie oceniają jednak, że nominalne tempo wzrostu płac obniżyło się tylko o 0,1 pkt proc. do 5,3 proc.
W ujęciu realnym dynamika wynagrodzeń nie zmieniła się, ponieważ roczna inflacja jest szacowana na 4,2 proc., co oznaczałoby spadek o 0,1 pkt proc. w porównaniu z sierpniem. Ostatnie osłabienie złotego nie wywiera więc znaczącego wpływu na ceny towarów i usług konsumpcyjnych.
Inaczej jest z cenami produkcji sprzedanej przemysłu. Tu – zdaniem uczestników naszej ankiety – nastąpiło przyśpieszenie do 7,2 proc. w skali roku z 6,6 proc. zanotowanych w sierpniu.
Zobacz tabelę: Prognozy wskaz?niko?w makroekonomicznych publikowanych w tym miesia?cu