Firmy boją się o portfel zamówień

Nastroje w firmach pogarszają się w szybkim tempie. Najwięcej niepokoju wzbudza przyszły portfel zamówień. Firmy mówią o spadku.

Aktualizacja: 24.02.2017 06:05 Publikacja: 22.10.2011 07:25

Firmy boją się o portfel zamówień

Foto: GG Parkiet

Tak wynika z dwóch badań koniunktury, jakie opublikowano wczoraj. NBP podał opinie szefów przedsiębiorstw na temat koniunktury w III kwartale i o perspektywach do końca roku. A GUS opublikował opinie, jakie zebrano już w październiku.

NBP przeprowadził badanie we wrześniu. Wynika z niego, że w ciągu kwartału najbardziej rozpowszechniła się obawa o przyszłą kondycję. Jednak odczucia te większość firm określiła jako „umiarkowane". Z danych GUS wynika, że nastroje są gorsze od tych sprzed roku i sprzed miesiąca. Ogólny klimat koniunktury we wszystkich firmach – przemysłowych, budowlanych, usługowych i handlowych – określono jako negatywny.

Analitycy NBP prognozują wyhamowanie produkcji w kolejnych kwartałach. Najmniej przewidywalne jest otoczenie małych i średnich firm. Zwracają jednak uwagę, że kondycja firm i gospodarki w III kwartale była „relatywnie dobra".

Osłabienie koniunktury jest różnie oceniane w branżach. W przetwórstwie przemysłowym spadki koncentrują się wśród producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych oraz energetycznych; w zamówieniach – wśród producentów dóbr inwestycyjnych, natomiast w produkcji – producentów półproduktów oraz dóbr energetycznych. W pozostałych branżach nastroje są lepsze. Z obu badań wynika, że coraz gorsza jest sytuacja na rynku pracy. W IV kw. więcej firm planuje redukcje etatów niż zwiększenie zatrudnienia. Niewiele ma też zamiar podnosić płace.

Tak jak w II kwartale firmy poprawiły płynność finansową i terminowość spłat wobec kontrahentów, tak w badaniu GUS zaczynają się obawiać problemów z terminowym regulowaniem zobowiązań.

Eksporterzy przyznają, że kurs złotego pomaga im poprawić zyskowność, jednak wahania zmuszają do większych zabezpieczeń.

Gospodarka krajowa
Są nowe dane GUS. Przebudzenie w budownictwie, rozczarowanie w przemyśle
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa w Polsce w górę. NBP podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Przedsiębiorcy boją się wyższych ceł Trumpa
Gospodarka krajowa
Ostatni odczyt inflacji mieszczący się poza przedziałem celu NBP
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce w czerwcu 2025 r. GUS pokazał główne motory wzrostu cen
Gospodarka krajowa
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r